Jön az új büntetőeljárási kódex


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kikerült a Kormány.hu-ra az új büntetőeljárási kódex tervezete, a büntetőjogi reform utolsó nagy láncszeme. Az újítások nagy része az eljárások gyorsítását célozza – írja az Index. 


A tervezet 192 oldalas indoklása szerint az újítások legfontosabb célja, hogy hatékonyabbak és gyorsabbak legyenek a perek, ezért például változik a másodfokú bíróság felülbírálati jogköre. Az új szabályok szerint ritkábban fordul majd elő, hogy a másodfok hatályon kívül helyezi az elsőfokú döntést és új eljárás megkezdésére kötelezi a bíróságot.

Változás lesz az is, hogy a vádlottnak nem kell megjelennie ahhoz a tárgyaláson, hogy döntés szülessen ügyében. Az eddigi gyakorlat szerint időhúzásra volt alkalmas, ha a vádlott nem jelent meg a tárgyalóteremben. 

Az eljárások gyorsítását szolgálná az a tervezet is, hogy ha egy peres eljárásban nincs külön bizonyítási indítvány, akkor a bíró nem lesz köteles beszerezni és megvizsgálni a bizonyítékot. Nagyobb lesz a jelentősége tehát az indítvány meglétének, vagy hiányának. 

Az új kódex kibővítené az óvadék alkalmazhatósági körét is, ami ezentúl nemcsak pénz lehetne, hanem értékpapír, vagy akár ingatlan is. Ha az óvadékkal szabadon engedett vádlott megszökne, az ovadék letevőjét érdekeltté tenné a javaslat abban, hogy jelentse a hatóságoknak. Ebben az esetben nem veszítené el az óvadékot. 

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Változna az új szabályok szerint az egyezség kérdése is. A kódex kétféle egyezség megkötését tenné lehetővé, az egyiket a nyomozati szakaszban, a másikat már a vádemelés után. A tényállást ugyan nem lehetne vitatni, de a mellékbüntetést, vagy a bűnügyi költségeket már igen. 

Az új büntetőeljárási kódexben ezen kívül bővülnének a bűncselekmények áldozatainak jogai és javítanák a bíróságok technikai felszereltségét is, például zárt láncú közvetítéssel váltanák ki a fizikai jelenlétet. 

A kódexről június 20-ig várják a véleményeket és a tervek szerint 2018. január 1-jén lépne hatályba. A bevezetés várhatóan 825 millió forintba kerül majd – írja az Index


Kapcsolódó cikkek