Júliusban kezdődik a volt osztrák alkancellár pere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2019-es Ibiza-videó nyomán elrendelt nyomozás után július 6-án kezdődik Heinz-Christian Strache büntetőpere, amely akár öt év szabadságvesztéshez is vezethet.

A volt alkancellárnak korrupciós vádakkal kell bíróság elé állnia. A konkrét per tárgya feltételezett „törvénymódosítás elősegítése megvesztegetés útján” egy bécsi magánklinikával összefüggésben. Strache mellett a klinika üzemeltetője, Walter Grubmüller ellen is vádat emeltek vesztegetés miatt.

Melyik törvény lenne fontos neked?

Strache és az egykori – szerencsejátékban is érdekelt – autóversenyző régről ismerik egymást. Állítólag a volt pártelnök már a 2017-es néppárti és szabadságpárti koalíciós tárgyalásokkor azért szállt síkra, hogy Grubmüller klinikáját felvegyék a magánkórházakat támogató finanszírozási alapok listájára. Ez meg is történt, a klinika bekerült a kedvezményezettek körébe, és ezáltal közvetlenül a társadalombiztosításon keresztül tudott szolgáltatásokat elszámolni.

A szóban forgó törvénymódosítás – legalább is a gyanú szerint – azután valósult meg, hogy Strache megkérdezte Grubmüllert: „Melyik törvény lenne fontos neked, hogy a kórházad végre korrekt módon legyen kezelve?”.

Új választásokhoz vezetett a botrány

Az osztrák gazdasági és korrupciós ügyekkel foglalkozó ügyészség (WKStA) szemszögéből egy bizonyos, Grubmüller által Az FPÖ-nek adományozott tízezer eurós támogatás egyértelműen bizonyítja a megvesztegetés tényét. Mind Strache, mind Grubmüller határozottan visszautasítja a vádakat. Első körben négy tárgyalási napot tűztek ki, bűnösséget kimondó ítélet esetén a vádlottak hat hónap és öt év közötti szabadságvesztéssel sújthatók.

Az úgynevezett Ibiza-videó felvételei még 2017-ben, rejtett kamerával készültek. A szabadságpárti politikus, későbbi alkancellár kétes pártadományokról beszélt rajtuk. A felvételek 2019-es nyilvánosságra hozatala végül az ő pártvezetői és az akkori, a néppárti Sebastian Kurz vezette osztrák koalíciós kormány bukásához és később új választásokhoz vezetett.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.