Kényszergyógykezelésre ítélték a feleséggyilkost


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jogerősen kényszergyógykezelésre ítélte a Budapest Környéki Törvényszék csütörtökön azt a férfit, aki brutálisan megölte feleségét, mert azt hitte, az ördög beszél hozzá.

Az eljárás adatai szerint a vádlott és a sértett húsz éve ismerték egymást, 2012 óta házastársak voltak. A vádlott 2010 óta bipoláris affektív zavarban szenvedett, gyógyszereit rendszertelenül szedte, az orvosi kezelésekre nem megfelelő gyakorisággal járt. A nő tudott férje betegségéről, orvosi ellátását gyakran ő kezdeményezte.

A vádlott állapota 2019 szeptemberétől romlott, kezelőorvosa munkaképtelennek nyilvánította. 2019 októberében új gyógyszert írtak fel a vádlottnak, azonban állapota tovább romlott. Emiatt 2019. november 7-én felesége kíséretében a férfi ismét felkereste orvosát, aki újabb gyógyszert írt fel számára. Miután a vizsgálat véget ért, a házaspár hazatért és a férfi különböző kapszulákat vett be.

Másnap hajnalban a férfi felébredt, dühös lett és úgy érezte, hogy felesége korlátok közé szorítja. Szólt a feleségéhez, aki válaszolt neki, azonban a vádlott úgy érezte, hogy az ördög beszél hozzá. Ekkor magához vett egy kést, azzal többször megszúrta, majd különböző módon bántalmazta a nőt, akinek az ágyát is megpróbálta felgyújtani. Aztán a kora reggeli órákban a vádlott autóval az Érdi Rendőrkapitányságra hajtott és bejelentette, hogy megölte a feleségét.

Az ügyészség különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt emelt vádat az ügyben.

Az együttes igazságügyi elmeorvos-szakértői és pszichológus szakértői vélemény alapján a bíróság megállapította, hogy a vádlott a cselekmény idején olyan kóros elmeállapotban szenvedett, ami miatt képtelen volt tette következményeinek felismerésére és az ennek megfelelő cselekvésre. Ugyanakkor betegségéből adódóan a vádlott esetében fennáll a bűnismétlés veszélye.

A Budapest Környéki Törvényszék csütörtökön távmeghallgatás útján megtartott nyilvános előkészítő ülést követő tárgyaláson a különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt emelt vád alól a férfit felmentette, egyúttal elrendelte kényszergyógykezelését. Az elsőfokú ítéletet valamennyi fél tudomásul vette, így az jogerős – tudatta a bíróság közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.