Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az Igazságügyi Minisztérium előterjesztette az új nemzetközi magánjogi törvény koncepcióját és az erre vonatkozó határozati javaslatot, amely jelenleg véleményezés alatt áll, majd ezt követően kormányzati elfogadásra vár.
Egy tavaly született kormányhatározat döntött a Nemzetközi Magánjogi Kodifikációs Bizottság felállításáról és nemzetközi magánjogi szabályozás korszerűsítését célzó munkálatok megkezdéséről. Azóta elkészült a Kodifikációs Bizottság álláspontját tükröző szabályozási koncepció.
A nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. sz. törvényerejű rendelet megalkotása óta eltelt közel négy évtized jelentős gazdasági és társadalmi változásokkal járt, melyek következtében jelentősen megnőtt a külföldi elemet tartalmazó jogviszonyok száma. Az új kódex megalkotásának indoka kapcsán különös hangsúlyt helyez a bizottság az európai uniós tagságra, amely ugyancsak jelentősen befolyásolja a nemzetközi magánjogi szabályozást. Rendeletekkel egységesítette ugyanis a tagállamok nemzetközi magánjogát. A helyzetet tovább árnyalja a multilateriális nemzetközi szerződések rendszere. E szerződések a hazaihoz képest eltérő (időnként korszerűbb) szabályokat tartalmaznak.
A koncepció az új nemzetközi magánjogi törvény legalapvetőbb elvi kérdésének az uniós rendeletekhez való viszonyt tekinti. Az uniós rendeletek ugyanis közvetlenül alkalmazandók a tagállamokban, nincs szükség azok nemzeti jogba történő átültetésére. Éppen ellenkezőleg, a kodifikációs bizottság külön kiemeli, hogy a rendeleti előírások egyáltalán emelhetők be a nemzeti jogba még szó szerinti átvétellel sem.
Ugyanakkor, mind a jogalkalmazók, mind a jogkeresők számára különösen fontos, hogy a belső jogból is egyértelműen kiderüljön, melyek azok a kérdések, melyekre az uniós rendeleteket kell alkalmazni. E probléma megoldása mellett további nehézséget jelent, hogy egyes uniós rendeletek a „nemzeti normákat automatikusan kiszorítják”, míg mások „szabályozási hatáskört engednek a tagállamnak”.
[multibox]A koncepció szerint az új kódex élén kellene általános jelleggel rögzíteni az uniós rendeletek elsőbbségét, emellett azonban célszerű lenne a rendeletek tételes felsorolása is, amelyekre jelenleg a hatályos kódex jogharmonizációs záradéka utal csupán. A tételes felsorolás különösen előnyös és úgymond praktikus is lenne, hiszen a manapság használatos elektronikus jogtárakban a jogszabályi hivatkozások linkként viselkednek, azaz egy-egy uniós rendelet „az új törvény normaszövegéből előhívható lenne”.
A kodifikációs elképzelések szerint az új törvény a jelenlegi kódex szerkezetéből indulna ki, az eljárásjogi kérdések tekintetében azonban az új Polgári Perrendtartás Koncepciójához is igazodnia kell majd.
A 79 oldalas koncepció és határozati javaslat tartalmazza a Kodifikációs Bizottságnak a törvény szerkezetére vonatkozóan kialakított konkrét elképzelését és az egyes részekre vonatkozó részletes jogalkotási kérdéseket is.
A Nemzetközi Magánjogi Kodifikációs Bizottság által előkészített koncepció és az igazságügy tárca előterjesztése a www.kormany.hu oldalról tölthető le.
Joganyag: –
Módosítja:–
Megjelent: www.kormany.hu
Hatályos: –
Megjegyzés: új jogszabály koncepciója, kodifikációs bizottsági javaslat
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!