Két magyar ügyben foglalt állást a Velencei Bizottság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A civil szervezetek finanszírozásáról és a közigazgatási bíráskodás átalakításáról is véleményt adott ki a Bizottság.

Az Európa Tanács alkotmányjogi szakértői az egyesületek és civil szervezetek független működése érdekében nemrég elfogadták az ET tagállamokban működő civil szervezetek külföldi támogatásának alapvető szabályaira vonatkozó jelentésüket.

Az elmúlt négy évben a Velencei Bizottság kritikus hozzáállással fogata azokat a miniszteri beszámolókat, amelyek –akár szándékosan, akár csak közvetetten – politikai okokból ellehetetlenítették a civil szervezetek külföldi támogatását, többek között Magyarországon, Ukrajnában vagy Oroszországban.

Az ET főtitkár is kiállt a jelentésben foglalt elvek mellett és az ET Miniszteri Bizottsága elé terjesztette azt, amely ajánlás formájában fogadta el.

A jelentés szerint a civil szervezetek és az egyesüléshez való jog alapvető eleme, hogy a szervezetek pénzügyi és más anyagi támogatást fogadjanak el, amelyeket a nemzetközi egyezmények, többek között az Emberi Jogok Európai Egyezménye, illetve a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya is deklarál.

A Velencei Bizottság nemrég kiadott véleményében Magyarországgal összefüggésben kifogásolta a tavaly elfogadott Közigazgatási Felsőbíróságról és az Országos Közigazgatási Bírói szóló törvényeket.

Trócsányi László igazságügyi-miniszter megértette a Velencei Bizottság aggályait, ugyanakkor kifejtette, hogy Magyarország szuverén joga, hogy a nemzeti szabályozás keretein belül létrehozza a közigazgatási bíráskodás új rendszerét, amelynek kialakítása során teljes mértékben figyelembe vették az európai értékeket.

A miniszter biztosította, hogy minden jelenlegi közigazgatási bíró tisztségében marad és a közigazgatási gyakorlattal rendelkező tisztviselők közigazgatási bíróvá való kinevezése lehetőségének megteremtésével nagyobb tudás halmozható fel, ezáltal pedig professzionálisabbá és hatékonyabbá válhat a közigazgatási bíráskodás.

(coe.int

coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.