Kevés az eredményes kegyelmi kérvény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kegyelmi kérvények kevesebb mint 2 százaléka volt eredményes az elmúlt tizenhárom évben; a legkevesebb kedvező kegyelmi határozat (négy) tavaly született, a legtöbb 2004-ben, amikor 41 ember kapott kegyelmet az államfőtől – derül ki az igazságügyi tárca kormányzati portálon olvasható, hétfőn megjelent kimutatásából.


A táblázat a 2002. január 1. és 2015. március 31. közötti kegyelmi kérvények elbírálásának adatait tartalmazza. Eszerint a több mint tizenhárom év alatt 13 533 kegyelmi kérvényt nyújtottak be és ezek közül 267-t bíráltak el kedvezően a köztársasági elnökök: ez az egész időszakot tekintve az összes kérvény 1,97 százaléka.

A kérelmezők számára legkedvezőbb év 2004 volt, amikor 41-en kaptak kegyelmet, ami az az évi 1266 kérelem 3,24 százaléka volt. Arányát tekintve még jobb volt a 2008-as év, amikor a 799 kérelmező 3,38 százaléka, 27 kapott kegyelmet.

A legkevesebben, négyen tavaly kaptak kegyelmet, ez az összesen 753 kérelmező 0,53 százaléka volt, de rossz év volt a kegyelemért folyamodók számára 2010 is, amikor a 871 kérelmező 0,57 százaléka, öt ember kapott kegyelmet.

Az idei év eddig különösen kedvező a kegyelmet kérők számára, ugyanis az első negyedévben 179 kérvényből nyolcnak eleget tett a köztársasági elnök, ami 4,47 százalékos arány.

Titkos adatgyűjtés a büntetőeljárásban

Kis László kötete a büntetőeljárás egy nagyon vékony, ám annál szerteágazóbb kérdésének, a titkos adatgyűjtésnek próbálja felfedni minden vonulatát.

További információ és megrendelés >>

Kegyelmi ügyekben a köztársasági elnök az igazságügyi miniszter előterjesztése nyomán hoz határozatot. Ezekben az eljárásokban a miniszter és az államfő iratok alapján jár el, a kérelmezőt, illetve védőjét nem hallgatják meg. Az államfő döntését nem indokolja. A határozat akkor válik érvényessé, ha azt a miniszter ellenjegyzi.

A kegyelmi eljárásnak nem célja a bíróság ítéletének értékelése, jogosságának, igazságosságának, megalapozottságának vizsgálata. Általában azokat az elítélt személyes körülményeiben felmerült méltányolható okokat veszik figyelembe, amelyeket a bíróság az ítélet meghozatalakor nem értékelt.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.