Klímavédelmi ügynökség alakul az ENSZ-ben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az USA Szenátusának Költségvetési Bizottsága egyhangú szavazással hagyta jóvá, hogy az USA 10 millió dollár támogatást nyújtson az ENSZ Klímavédelmi Ügynökségének megalapítására, amelynek feladata a Párizsi Egyezményben foglaltak végrehajtása.


Ez azért különösen érdekes, mert júniusban Trump elnök bejelentette, hogy az USA kilép a Párizsi Egyezményből és nem kívánja végrehajtani az ott válalt célokat. Ez a nyilatkozat ellenérzéseket váltott ki és több állam szenátora is úgy nyilatkozott, hogy a Párizsi Egyezményben előírt célok betartását tagállami szintű jogszabályokban garantálni fogják.

A szakértők szerint a klímaváltozásért elsősorban az üvegházhatású gázkibocsátás tehető felelőssé. A klímaváltozás korunk egyik legjelentősebb környezetvédelmi kihívása, amely a föld teljes lakosságát érinti, mivel az éghajlat változása kihat a növénytermesztésre, az állattenyésztésre és az ivóvízkészletre, a klímaváltozás pedig drasztikusan átalakíthatja a ma ismert táplálkozási szokásokat. Júliusban történelmi eseménynek lehettünk tanúi, mert a világon először fordult elő olyan, hogy a föld szinte minden országának kormánya képviselőjének jelenlétében megtartott gyűlésen jogi kötőerővel bíró rendelkezéseket fogadtak el a föld átlaghőmérsékletének megengedett növekedéséről. Erről szól a Párizsi Egyezmény, amely októberben hatályba is lépett, azt követően, hogy 55 olyan ország ratifikálta, amely az összes üvegházhatású gázkibocsátás 55%-áért felel.

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.