Kúria: kell a jogegységi határozat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria szükségesnek tartja jogegységi határozat meghozatalát a deviza alapú kölcsönszerződések érvényességének kérdéseiben.


A Kúria azt követően adott ki közleményt, hogy Darák Péter elnök, valamint a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője, a Kúria Gazdasági Szakágának vezetője és tanácselnöke részt vett a Szegedi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának ülésén, amelynek tárgya – az ezen a bírósági szinten az országban elsőként – a deviza alapú kölcsönszerződések érvényességi kérdései voltak.

Közölték, hogy a Kúria az elmúlt hetekben az alsó fokú bíróságoktól kért adatokat a folyamatban lévő perek számáról, és beszerezte az eddig jogerősen lezárult ügyekben hozott ítéleteket, illetve elemezte az azokban felmerülő többrétegű és összetett jogi problémákat.

„A szegedi kollégiumi ülésen lezajlott vita és a Kúria által elvégzett elemzés alapján egyértelművé vált, hogy szükséges a joggyakorlat továbbfejlesztése érdekében jogegységi határozat meghozatala” – áll a közleményben.

Új Ptk. szakmai előadás és konzultáció

Időpont: 2013. december 3.

Helyszín: Hotel Marriott Courtyard, 1085 Budapest József Körút 5.

Az előadások témái:

  • 09.00-12.00 Kártérítési jog, szerződésszegés
  • 13.00-16.00 Családjog, öröklési jog

Előadók:

  • Dr. Lábady Tamás volt alkotmánybíró, a Pécsi Ítélőtábla elnöke, egyetemi docens PPKE ÁJK
  • Dr. Szeibert Orsolya adjunktus ELTE ÁJK
  • Hídvéginé Dr. Adorján Lívia címzetes táblabíró Szolnoki Törvényszék, egyetemi docens

Bővebb információk és jelentkezés itt. Az előadásokra külön-külön is lehet jelentkezni.

A Kúria Polgári Kollégiumának vezetője – aki jogegységi eljárás indítványozására jogosult – a kollégiumi ülésen bejelentette, hogy a felmerült elvi kérdések eldöntése érdekében jogegységi eljárás lefolytatását indítványozza.

A Szegedi Ítélőtábla kollégiumi ülésén szintén jelen lévő Kúria elnöke, – aki ilyen esetben a Kúria kollégiumának mint jogegységi tanácsnak az elnöke – közölte, hogy a kollégium ülését december 16-ára összehívja – írták a közleményben.

Tájékoztatásuk szerint a jogegységi indítvány november 25-étől a Kúria honlapján megtekinthető. Közölték azt is, hogy a jogegységi határozat meghozataláig további információval a Kúria nem szolgálhat, mert a törvény értelmében a jogegységi tanács ülései nem nyilvánosak.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.