Magyar-olasz jogi találkozó volt Rómában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az olasz jognak és törvényhozásnak a kelet-európai országok jogalkotására kifejtett hatásáról tartottak nemzetközi szimpóziumot csütörtökön a Római Magyar Akadémián (RMA).


A magyar és olasz jogászok részvételével rendezett konferencia az első tudományos találkozó volt, amely átfogó jelleggel foglalkozott azzal, hogy az olasz jogtudománynak és törvényhozásnak milyen szerepe és hatása volt a kelet-európai országokban a rendszerváltás előtti és utáni időszakban.

A szimpóziumon elhangzott előadások hangsúlyozták, hogy a magánjog és a közjog területén a római jogi hagyomány és jogtudomány kulcsfontosságú szerepet töltött be és tölt be ma is Európában és azon kívül is.

Ügyvédvilág hírlevél

Friss hírek, szakmai cikkek, bírósági döntések, jogszabályfigyelő.

Kéthetente megjelenő hírlevelünkben összefoglaljuk az elmúlt időszak aktuális változásait, válogatunk értékes szakmai tartalmainkból, valamint tájékoztatjuk a legújabb szakirodalmakról, szolgáltatásokról, képzésekről.

Feliratkozás >>

A konferencián többek között Paolo Ridola, a római Luiss egyetem alkotmányjogi professzora, Sandro Schipani a római La Sapienza egyetem római jogi professzora, valamint Hamza Gábor, a Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék professzora és Paczolay Péter római nagykövet, az Alkotmánybíróság korábbi elnöke vett részt. Ezt megelőzően az európai jog alapjaival és az új magyar alaptörvénnyel a római Lumsa egyetem jogász hallgatói is megismerkedhettek a Hamza Gáborral és Paczolay Péterrel tartott tanulmánynapon.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.