Megszűnik az ingyenes skót felsőoktatás az eu-s hallgatóknak Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2020/21-es tanévben beíratkozó eu-s állampolgároknak már tandíjat kell fizetniük, ha a skót felsőoktatásban akarnak tanulni.

A skót kormány a jövő évtől megszünteti az eu-s állampolgárok ingyenes egyetemi oktatását.

A Brexitet követően ez jelentősen növeli majd a jogi eljárások kockázatát.

A skót felsőoktatási miniszter, Richard Lochhead a parlamentben elmondta, hogy „nehéz szívvel” hozták meg a döntést az ingyenes felsőoktatás megszüntetéséről a 2021/22-es tanévtől.

Az adatok szerint mintegy 16.000 olyan eu-s hallgató van a skót felsőoktatásban, aki nem az Egyesült Királyság állampolgára.

Az uniós jog értelmében mivel a Skóciában lakóhellyel rendelkező hallgatók számára ingyenes volt a felsőoktatás, ezért az uniós polgárokat is azonos bánásmódban kellett részesíteni.

A Brexit népszavazás után a miniszterek fenntartották az ingyenes felsőoktatást az EU állampolgárok számára.

A Brexittel kapcsolatos átmeneti időszak december végén lejár, ezért a skót kormány úgy döntött, hogy 2021-től véget vet az ingyenességnek.

A módosítás nem érinti azokat a hallgatókat, akik már megkezdték a tanulmányaikat, vagy akik idén ősszel kezdik majd meg azokat. Nekik a képzettségük megszerzéséig továbbra is tandíjmentes lesz – mondta a miniszter.

A miniszter ismertette, hogy az eu-s hallgatók oktatására évente mintegy 19 millió fontot költ a skót kormány. Ezt az összeget az ingyenesség megszüntetését követően is a felsőoktatásra fogják költeni, ennek eredményeként pedig növekedni fog azon skót hallgatók száma, akik bejuthatnak az egyetemekre.


A miniszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság kormánya fordított hátat Európának, nem Skócia.

„Ez a Brexit rideg valósága és fájdalmas emlékeztető arra, hogy országunk döntéseit az Egyesült Királyság politikája befolyásolja, amelyet nem támogattunk, és nem szavaztunk meg” – tette hozzá.

Jamie Greene, a skót konzervatív párt oktatáspolitikusa üdvözölte az eu-s állampolgárok ingyenes oktatásának megszüntetését, és kijelentette, hogy ez egy „nagyon szükséges finanszírozásnövekedést jelent a skót egyetemeknek”.

Iain Gray, a Skót Munkáspárt képviselője üdvözölte, hogy kormány a felszabaduló forrásokat továbbra is az egyetemek és főiskolák finanszírozására fordítja, de az új források biztosításának elmulasztása „csalódást keltő”.

A felsőoktatási miniszter arról is beszélt, hogy a koronavírus és a Brexit „kettős kihívást” jelentett az egyetemek számára.

A legtöbb főiskola és egyetem a koronavírus miatti t
A miniszter bejelentette, hogy a skót kormány jelenleg vizsgálja, hogy a két méteres társadalmi távolságtartási szabályt bizonyos körülmények között lehet-e csökkenteni az  oktatási intézményekben, amelyről hamarosan döntenek majd.

(bbc.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.