Megújította együttműködését a szellemi tulajdon hivatala és a HUN-REN kutatási hálózat


A kutatás-fejlesztés nyomán létrejövő szellemi alkotások hatékony védelmének és hasznosításának elősegítése a célja a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat (korábban ELKH) megújított együttműködésének – közölte az SZTNH pénteken.

A megállapodás részeként az SZTNH vállalja a szellemitulajdon-védelemmel kapcsolatos ismeretek terjesztését különböző szakmai konzultációk és szemináriumok keretében a kutatók számára, valamint szakértői támogatást nyújt a HUN-REN számára a szellemitulajdon-védelmi és hasznosítási stratégia kialakításához és végrehajtásához.

Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke a közleményben elmondta: a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat mellett a teljes kutatási-fejlesztési-innovációs ökoszisztéma nyer a most aláírt megállapodással, amely hatékonyan épül az elmúlt évek tapasztalataira, és megerősíti a két intézmény együttműködését.

Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke közös célnak nevezte a hazai innovációs potenciál erősítése érdekében a szellemi alkotómunka elismerésének, a kutatás-fejlesztés során létrejött értékek védelmének támogatását és hasznosításának elősegítését, valamint a kutatóközösség tudatosabbá tételét a szellemi tulajdon oltalmazásában.

A megállapodás kiterjed közös kommunikációs tevékenységekre is. Az SZTNH és HUN-REN segíti egymást más innovációs programokban vagy szakmai módszertani fejlesztésekben is.

A felek bíznak benne, hogy együttműködésük tovább ösztönzi az innovációk létrejöttét, hasznosítását és ezáltal a magyar tudomány fejlődését, amely jelentős hatással van a társadalmi és gazdasági fejlődésre is. Emellett hozzájárul a kutatók megfelelő jogi és gazdasági ismereteihez a szellemi tulajdonjog területén – írták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.