Megújulhat a közigazgatási és a munkaügyi szakbíráskodás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Fővárosi Törvényszék szerint az eddig elért eredményekre építve, az egységes igazságszolgáltatási igazgatási rendszeren belül, a munkaügyi szakbíráskodás évtizedes hagyományainak megtartásával képzelhető el a közigazgatási szakbíráskodás továbbfejlesztése.


A testület közleménye szerint a közigazgatási és munkaügyi bíráskodás jelenlegi rendszere 2013. január 1-jén jött létre, az akkor már évtizedek óta különbíróságként működő munkaügyi bíróságok mellé beépült a közigazgatási bíráskodás, és így a közigazgatási ügyek szervezetileg is elkülönülő szakbíróságokra kerültek.

Kiemelték, a Fővárosi Törvényszék meghatározó szerepet tölt be a közigazgatási és munkaügyi szakbíráskodás hazai rendszerében. Ide érkezik az ügyek több mint 30 százaléka az országból, egyes közigazgatási ügyekben kizárólagos illetékességgel járnak el, továbbá a regionális kollégium a szakmai irányítás mellett az országban egyedüliként fellebbviteli bíróságként is eljár.

 

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon a munkaügyi bírák tárgyalják a verseny- és a közszféra foglalkoztatási jogviszonyaiból származó munkaügyi pereket, valamint a társadalombiztosítási – például a nyugdíjjal, a megváltozott munkaképességgel, a baleseti ellátással kapcsolatos – pereket. A közigazgatási bírák a közigazgatási határozatok felülvizsgálatát végzik például adóügyben, építésügyben, környezetvédelmi vagy vízügyi hatósági, gyámhatósági, idegenrendészeti, gyülekezési, menekültügyben vagy közlekedésfelügyeleti, közterület-használati, kereskedelmi-igazgatási ügyben – írták.

A törvényszék hozzátette, az eltelt három év tapasztalatai és statisztikai adatai azt mutatják, hogy a fővárosban mind a munkaügyi, mind a közigazgatási ítélkezés magas szakmai színvonalon, hatékonyan és időszerűen működik. Az elsőfokú közigazgatási peres ügyek mintegy 90 százaléka egy éven belül befejeződik – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.