Megújult két bírósági informatikai rendszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megújult és bővebb funkciókat kapott a bíróságok két alapvető informatikai rendszere, így biztosítva a gyors és eredményes bírósági munkát. Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult „Üzenő” projekt 2014. december 19. napján zárult.


Az OBH elnökének stratégiai céljaihoz kapcsolódva a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítése, az ítélkezési és igazgatási munka átláthatóságának növelése, a bíróságok iránti bizalom és a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése is megvalósul a projektekben kifejlesztett szoftverek által.

A projekt keretében az Országos Bírósági Hivatal a Bírósági Integrált Informatikai Rendszer (BIIR) és a Vezetői Információs Rendszer (VIR) megújítását tűzte ki célul. Ennek keretében a bírák napi munkájának támogatását, a bírósági vezetők naprakész tájékoztatását és a bírósági statisztikai adatszolgáltatás bővítését lehetővé tevő szoftverfejlesztés valósult meg.

Titkos adatgyűjtés a büntetőeljárásban

 

Kis László kötete a büntetőeljárás egy nagyon vékony, ám annál szerteágazóbb kérdésének, a titkos adatgyűjtésnek próbálja felfedni minden vonulatát.

További információ és megrendelés >>

A kifejlesztett határidő figyelmeztetési rendszer használatával a bírák automatikus rendszerüzenetet kaphatnak az ügyeiket érintő határidők közeledtéről, megkönnyítve ezzel a munka szervezését.

Számos jogszabályi előírás követeli meg, hogy a bíróságok munkájuk során különféle statisztikai adatokat rögzítsenek, adatlapokat töltsenek ki. Ezek a feladatok eddig magas adminisztratív terhet róttak a bírókra és bírósági alkalmazottakra. Az új automatikus adatlap-kitöltő funkciók használatával ez az idő jelentősen lecsökkenthető, így a bíráknak több idejük marad érdemi ítélkezési feladataik ellátására.

Továbbfejlesztésre került a statisztikai rendszer is, amely így teljesebb képet ad a bírósági vezetők számára az egyes ügycsoportok, a bírók és a bírósági titkárok munkájáról.

Hogy az elkészült fejlesztéseket minden bírósági dolgozó használhassa, a projekt során 900 új munkaállomás és 1 nagy kapacitású, számos virtuális szerver futtatását lehetővé tévő szerver beszerzése történt meg.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, 289.976.120 forintból valósult meg.

A projektről bővebben információt itt olvashatnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

Az Európai Bizottság kész lezárni a Lengyelországgal szemben indított 7-es cikk szerinti eljárást

Az Európai Bizottság véglegesítette elemzését a jogállamiság lengyelországi helyzetéről az Európai Unióról szóló szerződés 7-es cikke szerinti eljárással összefüggésben, és úgy ítélte meg, hogy Lengyelországban már nem áll fenn egyértelműen a jogállamiság súlyos megsértésének veszélye, ezért kezdeményezni kívánja az eljárás lezárását – tájékoztatott az uniós bizottság hétfőn.