Megújult két bírósági informatikai rendszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megújult és bővebb funkciókat kapott a bíróságok két alapvető informatikai rendszere, így biztosítva a gyors és eredményes bírósági munkát. Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult „Üzenő” projekt 2014. december 19. napján zárult.


Az OBH elnökének stratégiai céljaihoz kapcsolódva a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítése, az ítélkezési és igazgatási munka átláthatóságának növelése, a bíróságok iránti bizalom és a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése is megvalósul a projektekben kifejlesztett szoftverek által.

A projekt keretében az Országos Bírósági Hivatal a Bírósági Integrált Informatikai Rendszer (BIIR) és a Vezetői Információs Rendszer (VIR) megújítását tűzte ki célul. Ennek keretében a bírák napi munkájának támogatását, a bírósági vezetők naprakész tájékoztatását és a bírósági statisztikai adatszolgáltatás bővítését lehetővé tevő szoftverfejlesztés valósult meg.

Titkos adatgyűjtés a büntetőeljárásban

 

Kis László kötete a büntetőeljárás egy nagyon vékony, ám annál szerteágazóbb kérdésének, a titkos adatgyűjtésnek próbálja felfedni minden vonulatát.

További információ és megrendelés >>

A kifejlesztett határidő figyelmeztetési rendszer használatával a bírák automatikus rendszerüzenetet kaphatnak az ügyeiket érintő határidők közeledtéről, megkönnyítve ezzel a munka szervezését.

Számos jogszabályi előírás követeli meg, hogy a bíróságok munkájuk során különféle statisztikai adatokat rögzítsenek, adatlapokat töltsenek ki. Ezek a feladatok eddig magas adminisztratív terhet róttak a bírókra és bírósági alkalmazottakra. Az új automatikus adatlap-kitöltő funkciók használatával ez az idő jelentősen lecsökkenthető, így a bíráknak több idejük marad érdemi ítélkezési feladataik ellátására.

Továbbfejlesztésre került a statisztikai rendszer is, amely így teljesebb képet ad a bírósági vezetők számára az egyes ügycsoportok, a bírók és a bírósági titkárok munkájáról.

Hogy az elkészült fejlesztéseket minden bírósági dolgozó használhassa, a projekt során 900 új munkaállomás és 1 nagy kapacitású, számos virtuális szerver futtatását lehetővé tévő szerver beszerzése történt meg.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, 289.976.120 forintból valósult meg.

A projektről bővebben információt itt olvashatnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Kiemelten figyeli a versenyhivatal a légitársaságok tevékenységét, segít a Békéltető Testület is

Kiemelték, hogy a hivatal rövid tájékoztató anyagokban foglalja össze a repülőjegy-vásárláshoz, utazási irodák programjainak kiválasztásához, online szállásfoglaláshoz, valamint bel- és külföldi autóbérléshez kapcsolódó tanácsait. A fogyasztók így könnyebben kerülhetik el a félrevezető tájékoztatásokat, illetve a nyaralás közben előforduló kellemetlen meglepetéseket. A gondtalan nyaralás érdekében fontos, hogy az utazási irodák ajánlatainál ellenőrizzék még az utazás lefoglalása […]

2024. július 4.

Szankcionált a Médiatanács jelzése nyomán a román társhatóság

Figyelmeztetésben részesítette a román társhatóság a Médiatanács jelzése nyomán a TV2 Comedy-t a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. Július 2-i ülésén a Médiatanács közigazgatási hatósági eljárást indított a Radio Plus Kft.-vel szemben, miután az határidőn túl tett eleget a testület határozatában foglalt közlemény közzétételi kötelezettségnek a Balázsék című műsorszám három adására vonatkozóan.

2024. július 4.

Egyszerűbben ajánlhatják fel az ingatlanokat az államnak az örökösök

Változnak a földekkel kapcsolatos hagyatéki eljárás szabályai július elejétől. Egyszerűbbé és gyorsabbá válik az eljárás azoknál a kisértékű földeknél, amelyek az elhunyt tulajdonos nevén maradtak, és az ingatlan-nyilvántartás digitalizációja miatt indult meg a tulajdonjog rendezése. Másik változás, hogy azok az örökösök, akik nem tartanak igényt egyes ingatlanokra, például kisértékű földterületekre, az eddiginél egyszerűbben és költségek nélkül ajánlhatják fel azt az államnak. Kedvezően módosulnak az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére irányuló szabályok is a közjegyzői eljárás keretében. A Magyar Országos Közjegyző Kamara álláspontja szerint a módosításokkal egyszerűsödnek és észszerűsödnek a hagyatéki eljárások, amely segíti az örökösöket.