Mennyivel keresnek többet a férfiak?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kérdés a BBC által nyilvánosságra hozott fizetési lista alapján merült fel. A BBC azért került kellemetlen helyzetben, mert az alkalmazottaknak alig több mint fele férfi, azonban a 96 vezető kétharmada a férfiak közül került ki, illetve a női munkavállalók észrevették, hogy jóval kevesebbet keresnek, mint a hasonló munkakörben dolgozó férfi társaik. Az emberek azonban nem a nemek arányán, inkább a fizetések mértékén háborodtak fel.
„A női alkalmazottak egy része petíciót indított, arra hivatkozva, hogy a lista bizonyíték arra, hogy a BBC-nél a nők kevesebb bért kapnak ugyanazért a munkáért. Annak ellenére, hogy a nők fizetése Nagy-Britanniában átlagban 29% -kal alacsonyabb, mint az férfiaké, ennek a különbségnek a nagy része a vállalatokon belüli hierarchiából, és a munkavállalók feladatának jellegéből adódik. A világszerte 8,7 millió munkavállalóra vonatkozó adatok alapján a nők Nagy-Britanniában csak 1% -kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak, akik ugyanazt a feladatot végzik, és ugyanolyan pozícióban vannak, ugyanannál a munkáltatónál. A legtöbb európai országban hasonlóan kicsi az eltérés a férfiak és nők fizetése között. Ezek a számok azonban nem azt tükrözik, hogy a munkaerőpiac mentes a nemi megkülönböztetéstől, de mégsem az egyenlő munkáért egyenlő bér a fő probléma. Bármi is legyen a probléma oka, az a nők számára azt fogja sugallni, hogy az ő munkájuk kevesebbet ér, mint a férfiaké, és ezért alacsonyabb bér is jár érte.
A nyilvánosságra hozott lista szerint a BBC 9 000 női dolgozójának nagy része nem keres sokkal kevesebbet a férfi kollégáikhoz képest, azonban a lista mégis feszültséget generált a BBC felső vezetésében. Európa országaiban többségében ugyanaz a minta fedezhető fel, mint Nagy-Britanniában, azonban Spanyolországban és Németországban rosszabb a helyzet, mert a vezető állásokban lévő nők olykor 15-20%-kal is kevesebbet keresnek, mint a hasonló beosztásban lévő férfi munkatársaik.
A Nagy-Britanniában bevezetett új szabályozás kötelezi a közepesnél nagyobb vállalkozásokat, hogy 2018 áprilisáig tegyék közzé a férfi és női munkavállalók munkabére közötti különbséget.”
(economist.com)