Milyen a jó bíró?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Igazságügyi Akadémián rendezik a THEMIS verseny elődöntőjét; a magyar csapat felvázolta a jó bíró legfontosabb személyiségjegyeit.


Az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat (European Judicial Training Network – EJTN) 12. alkalommal meghirdetett THEMIS elnevezésű szakmai versenyén európai országok bírósági fogalmazói mérhetik össze tudásukat angol nyelven. A megmérettetés D elődöntőjét Budapesten, a Magyar Igazságügyi Akadémián (MIA) rendezik meg 2017. július 3. és 6. között, amelynek témája: „Bírói etika és szakmai magatartás”.

A budapesti elődöntőn Magyarországot Barna Lili (Pesti Központi Kerületi Bíróság), Juhász Dorottya (Pesti Központi Kerületi Bíróság), és Márok Soma (Hódmezővásárhelyi Járásbíróság) fogalmazók képviselik, akiket Dudás Dóra Virág, a Fővárosi Törvényszék bírája készített fel a versenyre.

A Magyar Igazságügyi Akadémián megrendezett eseményen összesen 10 ország, – a magyar csapat mellett – Spanyolország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Görögország, Csehország, Románia, Németország és Hollandia csapata versenyez.

Az elődöntő keretében a versenyzőknek először be kell mutatniuk a témában írt pályamunkájukat, majd a – résztvevők közül kikerült – opponáló csapat, valamint a zsűri kérdéseire kell választ adniuk. A szakmai esemény a résztvevők kommunikációs, logikai és vitakészségét is egyaránt méri.

A megmérettetés kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy az országok fogalmazói egymással megoszthassák gondolataikat, ütköztethessék álláspontjaikat, és megvitathassák azokat a kérdéseket, amelyek valamennyi ország esetében jelentőséggel bírnak. Ezáltal a bírósági fogalmazók tudásukat és szakmai kapcsolataikat is bővíteni tudják.

A verseny első két napján összesen 7 ország prezentált, köztük a magyar csapat is bemutatta előadását, melynek központi kérdése az volt, milyen tulajdonságokkal rendelkezik a „jó” bíró. Rövid történeti áttekintést követően felvázolták azokat a készségeket, legfontosabb személyiség-jegyeket, amelyek nélkülözhetetlenek az ideális bíró esetében. Előadásuk rendkívül érdekes és látványos volt, a zsűri kérdéseire kreatívan válaszoltak.

A verseny csütörtökön ér véget, a legjobban teljesítő két csapat juthat tovább a döntőbe. Az évente megrendezett eseményen az elmúlt évben a Magyarországot képviselő csapat a döntőbe jutott – olvasható az OBH közleményében.

A magyar csapat tagjaival készített interjút itt olvashatják.

[htmlbox beszedleiro]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.