Minden karrier kemény munkát feltételez


Milyen az Európai Unió (EU) intézményeiben dolgozni? Kihívásokkal teli, az uniós polgárok életére valóban hatást gyakorló, változatos, a tagállamokhoz hasonlóan sokszínű – érkezett a válasz egy egyetemi rendezvényen.

Álommunkahelyre lelni az EU-ban – Karrierutak és lehetőségek címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) John Lukacs Intézete (JLI) és az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma szeptember 24-én, a Ludovika Főépület Zrínyi Miklós termében.

Hazánk számára speciális a 2024-es év, hiszen húsz esztendővel ezelőtt lettünk az EU közösségének teljes jogú tagjai, ráadásul idén Magyarország a Tanács soros elnöke – emelte ki Fernbach-Czibók Zsuzsanna, a JLI programigazgató-helyettese. Hozzátette, az EU nem egy távoli, elérhetetlen idea, hanem mi vagyunk és közösen alakíthatjuk. Az NKE számára éppen ezért kivételes lehetőség és feladat minél több fiatalt az uniós karrier pályáján elindítani a Nemzetek Európája Karrierprogram segítségével.

Támogatás és kihívások

Az EU-s karrierutak és lehetőségek című kerekasztal-beszélgetésen Minna Vuorio, az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) igazgatója, Maksi Mátyás, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének képviseletvezető-helyettese, Vaszkó Anna, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának vállalati és PR szakértője, valamint Nyilas Sára, az NKE EU Karrier nagykövete beszélgetett Luís Loureiro de Amorim, az EPSO Tájékoztatási és Külkapcsolati Osztályának vezetője moderálásával. Utóbbi elmondta, immár huszonkét éve, a tizenkettedik pozícióban dolgozik uniós intézmények számára. Számos feladatát menet közben tanulta meg, így elmondhatja, hogy ez a hivatás egyszerre van tele kihívásokkal és a megfelelő támogatással, hiszen voltaképpen senki nem akarja, hogy egy kolléga, s vele az intézmény is elbukjon.

Gyorsabb, egységes felvételi

Minna Vuorio a beszélgetésen kiemelte: mivel az európai munkaerőpiac megváltozott, így az EU immár kevésbé attraktív munkáltató, munkatársaival együtt négy éve dolgoznak a felvételi eljárás megújításán. A korábbi eljárás akár két évig is húzódhatott, amihez kevés embernek volt türelme. Az új modell sokkal gyorsabb, itt, ha minden jól működik, akár 6 hónapon belül eldőlhet egy felvételiző sorsa. Immár nem fogják a jelentkezőket halálra tesztelni, ehelyett egy távolról is kitölthető, egyszerűbb, de a jelentkezők adottságait alaposabban felmérő tesztlapot kell kitölteni. Fontos, hogy nem egy elképzelt, ideális uniós perszónát keresnek, ehelyett inkább meg szeretnék jeleníteni a tagállamok sokszínűségét.

Minna Vuorio arról is szólt, miért érdemes belevágni a jelentkezési eljárásba, és végül az EU-nak dolgozni. Leglényegesebb, hogy ez egy értelmes munka, amelyet a tisztviselők az uniós polgárok érdekében végeznek. Egyetlen rendszert sem lehet kívülről megváltoztatni, csak belül lehet valódi változásokat elérni. Az uniós munka változatos, bár kétségtelenül bürokrata, de nagyon sok opcióval és szakterülettel, amelyre specializálódni lehet az intézményeken belül. Mint mondta, ő maga ötször váltott karriert az EU-n belül. Hozzátette, a kiválasztási folyamat mindenkire egyformán érvényes, így a bejutásnál tényleg csak a képességek számítanak, nem az, hogy ki kit ismer. Minden európai karrier tisztességes felkészülést, majd kemény munkát feltételez, amihez természetesen megfelelő fizetési csomag is társul.

Nincs vesztenivaló

Maksi Mátyás megerősítette, számára az EPSO felvételije valóban két évig tartott, ám azóta több biztos munkájában is közreműködhetett már. Kiemelte, mindenképpen érdemes az EPSO kiválasztására jelentkezni. Ugyanis nem lehet veszíteni: ha sikerül a jelentkezés, akkor sem kötelező elfogadni az állást, ugyanakkor az esetleges bukás is jó tapasztalat lehet, hiszen nem jár semmilyen hátrányos következménnyel. Számára örömteli, hogy van érdeklődés Magyarországon az EU biztosította munkalehetőségek iránt, ezért fontos feladatának tekinti, hogy minél többet találkozzon és beszélgessen egyetemi hallgatókkal erről.

Fontos az idegennyelv-ismeret és a jó kommunikáció

Vaszkó Anna, aki négy hónapig dolgozott a Bizottság számára, a brüsszeli munkák iránt érdeklőknek elsősorban az angol nyelvtudásuk fejlesztését és az egyetem karrierprogramját ajánlotta. Mint elmondta, számára kiemelten fontos tapasztalatot jelentett, hogy rövid időre belekóstolhatott a brüsszeli munkába és az ottani légkörbe. Elmondta, az a feladata, hogy közelebb hozza a hivatalokat a polgárokhoz, bár nagyon sok elemében hasonlított ahhoz, amit ma a minisztériumban végez, főleg a multikulturális környezet miatt tért el az itthon megszokottól.

Nyilas Sára – mint azt az eseményen elmondta – az Európai Parlamentben eltöltött gyakornoki ideje után jelentkezett az EU Karrier nagyköveti posztra, mert úgy érezte, az ott eltöltött idő tapasztalatai alapján képes lesz motiválni hallgatótársait a döntéshozatalban. A nagyköveti poszt ezenkívül fontos gyakorlati lehetőségeket kínál számára a személyes fejlődésében – a nyilvános beszéd vagy például a közösségi média használata terén. Ezek nagyon fontos képességek lesznek egy későbbi EU-s karrier során is – emelte ki az egyetem EU Karrier nagykövete.

Forrás: Ludovika


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.