Moszkva feltételhez kötné az EJEB ítéleteinek elismerését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Moszkva nem ismeri el az EJEB ítéleteit, amíg vissza nem kapja szavazati jogát az Európa Tanácsban.


Oroszország nem fogja elismerni az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) ítéleteinek legitimitását, ha nem szavazhat az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén (PACE) ülésein – jelentette ki Valentyina Matvijenko, az orosz parlament felsőházának elnöke hétfőn a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva.

Matvijenko emlékeztetett rá, hogy az EJEB bíróit a PACE választja meg, akiknek személyét Oroszország nem fogja legitimnek elismerni, ha nem vehet részt a róluk tartott szavazáson.

Oroszországot a PACE 2014-ben fosztotta meg szavazati jogától az Ukrajnához tartozó Krím félsziget elcsatolása és a kelet-ukrajnai válságban játszott szerepe miatt. Matvijenko kijelentette, hogy az orosz küldöttség részvétele nélkül a PACE új főtitkárának jövő évi megválasztása nem lesz teljesen legitim.

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

 

Pedro Agramunt, a PACE elnöke pénteken mondott le, amiért tavasszal orosz törvényhozókkal együtt kereste fel Szíriát. Utódját a tervek szerint hétfőn fogják megválasztani Strasbourgban.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács 47 országot tömörítő – az Európai Unió intézményrendszerétől teljesen különálló – szervezet, amely elsősorban a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesítése érdekében tevékenykedik. Az EJEB olyan ügyekben járhat el, amelyekben a panaszos már minden jogi lehetőséget kimerített a saját hazájában, és állítása szerint sérelmet szenvedett az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglalt valamelyik joga.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.