Negyvenhat jogszabályról dönt a Ház tavasszal


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közszolgálati életpályamodell bevezetése, a Kincstári Jogügyi Igazgatóság létrehozása és új adóeljárási kódex is szerepel a kormány tavaszi törvényalkotási programjában, amely 46 jogszabályt érint. A 2017-es központi költségvetést várhatóan májusban nyújtják be és júniusban tervezik elfogadni.


Az Országgyűlés honlapján közzétett, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett dokumentum szerint a kormánytisztviselőkre vonatkozó közszolgálati életpálya szabályozása januárban kerül a Ház elé és márciusban dönthetnek róla a képviselők.

A Kincstári Jogügyi Igazgatóság felállításáról májusban születhet döntés. Az új központi szerv az állam és a minisztériumok jogi képviseletét látja majd el peres és nemperes ügyekben, illetve peren kívüli vitarendezésben, emellett az igazgatóság nyújt jogi tanácsadást az államnak és a tárcáknak.

A munkarend szerint júniusban új adóeljárási kódexet fogadhatnak el a képviselők és ekkor várható a 2017-es büdzsé elfogadása is.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet.

Részletes program és jelentkezés >>

Az igazságügyi szakértői kar szakmai tekintélyének növelésére és a közbizalom erősítésére hivatkozva a kormány módosítaná az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló szabályozást, s ugyancsak a területet érinti, hogy kialakul a közigazgatási bíráskodás, továbbá egyszerűsödnek a közigazgatási hatósági eljárások.

Felülvizsgálnák a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló jogszabályt is, egyszerűbbé és átláthatóbbá téve az eljárásokat. A kormány célja emellett az is, hogy a fizetésképtelen gazdasági társaságokat gyorsabban ki lehessen vezetni a piacról.

A szociális területet érintő tervek között szerepel a támogatott lakhatás szabályainak pontosítása, a nappali ellátások jogosultsági feltételeinek célzottabbá tétele és a szociális foglalkoztatás átalakítása.

A felsőoktatásban egy új finanszírozási rendszer alapjait tervezik megteremteni, emellett átalakulhat az építésügy, a műemlékvédelemben pedig ösztönözni kívánják a tulajdonosokat a szakszerű és környezettudatos fenntartásra, üzemeltetésre.

Az eddigi tapasztalatok átvezetésére hivatkozva a kormány egyebek mellett az agrár- és energetikai tárgyú törvényeket módosítaná és egyszerűsítené a családi csődvédelemmel összefüggő eljárásokat.

Uniós jogharmonizáció miatt változhat a statisztikai jogszabály, a megújuló energiaforrások támogatása érdekében a villamosenergiáról szóló törvény, a nagy sebességű elektronikus hírközlő hálózatok kiépítési költségeinek csökkentése érdekében pedig az ágazati jogszabály. Az Országgyűlés várhatóan február 15-én kezdi meg a tavaszi ülésszakot.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

Megújuló fogyasztóvédelem

2025 januárjában feláll a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely még hatékonyabb fogyasztóvédelmi, azaz kormányhivatali fellépéseket sürget majd. Ehhez besegíthet, hogy a 2024 márciusától hatályos, legújabb fogyasztóvédelmi bírságrezsim már a kormányhivatalok számára is igen magas bírságok kiszabását teszi lehetővé.