Nem bányászhatnak az őslakosok földjén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A chilei bíróság az őslakosoknak adott igazat, így a világ egyik legnagyobb bányavállalata nem áshatja fel a földjeiket a lítium kitermelése érdekében, amellyel vízkészleteik is megmenekülhetnek.

A chilei környezetvédelmi bíróság csütörtökön az őslakosok javára döntött az SQM bányavállalattal szemben, amely a második legnagyobb lítiumkitermelő a világon. A cég a bánya bővítését tervezte, de az őslakosok szerint Chile északi, sivatagos, része nem bírta volna el a termelési szint növekedésével járó környezeti következményeket.

A bíróság arra összpontosított, hogy az északon található sivatagos terület környezete jelenleg kiemelten veszélyeztetett, valamint az SQM sem tudta bemutatni azt a tanulmányt, amely igazolja, hogy bányászatuk nem befolyásolja a terület vízellátását. A bíróság döntését óvintézkedésként kezelik, amely megváltoztatható, ha a bányavállalat bizonyítja, hogy a tevékenysége nem ártalmas a környezetre.

Az őslakosok nagy győzelemként könyvelhetik el a döntést, mert vízellátásukat a lítium-bányászat folyamatos bővülése veszélyezteti.

(www.jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.