Nem bíznak a bírókban Ukrajnában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy kijevi bírónő botrányos és szabálysértő magatartásán mutatta be pénteken egy ukrán belügyminisztériumi vezető azt, hogy – szerinte – az országban a bírák törvényeken felül állóknak képzelik magukat, és lekezelően bánnak a rendőrökkel.


Jevhen Zsukov, az ukrán belügyminisztérium járőrszolgálatának vezetője pénteken a Facebookon számolt be arról, hogy botrányt rendezett egy kijevi bírónő, amikor a rendőrök megkérték, hogy autójával máshol parkoljon le, mert elállja forgalmat. Durva szóváltások után a járőrök őrizetbe vették a nőt, amiért viszont a rendőröket akarják felelősségre vonni – kifogásolta Zsukov. 

A rendőrparancsnok szavai szerint azért hozta nyilvánosságra az incidenst, mert jól példázza, hogyan viselkednek a bírák Ukrajnában, törvényeken felül állóknak képzelik magukat, lekezelően bánnak a rendőrökkel. Nem rejtette véka alá, szeretné erre a jelenségre felhívni Petro Porosenko ukrán elnök figyelmét is. A járőri intézkedésről készített videofelvételből egy összevágott anyagot közzé is tett a közösségi portálon. 

 

Hasonló, bírák által elkövetett szabálysértések igen ritkán kerülnek nyilvánosságra Ukrajnában.

Zsukov szerint Viktorija Kicjuk, Kijev egyik kerületi törvényszékének bírónője egy szűk utca közepén állt meg autójával. A helyszínre érkező járőrök meg akarták kérni, hogy parkoljon le máshol, mert elállja a forgalmat az utca mindkét irányába. A bírónő autójától továbbhaladni nem tudó autósok is a rendőrök mellé állva próbálták meg erre rávenni a nőt.

Kicjuk sokáig le sem húzta autója ablakát, nem reagált a rendőrök felszólítására. Miután ezt végre megtette, azt mondta, hogy nem is ő vezeti a gépkocsit – holott a volán mögött ült -, az autó nem is az övé, hanem a férjére vár, aki rögtön jön. A rendőrök kérték, hogy mutasson valamilyen iratot. Kicjuk erre nem volt hajlandó, hanem felhívta a főügyészséget, ahonnan pedig a járőrszolgálathoz telefonáltak, tisztázandó az esetet. A rendőri intézkedés közben megjelent a helyszínen egy a bírónő egy barátja és egy kolléganője. Zsukov szerint mindketten láthatóan ittas állapotban voltak, és durván sértegetni kezdték a rendőröket, azt vágták a fejükhöz, hogy pénzért „még saját anyjukat is eladnák”.

Zsukov kiemelte, hogy mint általában, most is az intézkedő rendőröket vonják felelősségre. Eljárás indul ellenük, mert nem töltötték ki teljesen a bírónő őrizetbe vételélőről az űrlapot. Hozzátette, az sem kizárt, hogy túlkapásért is bűnvádi eljárás alá vonják őket.

Ukrajnában rendkívül rossz a lakosság véleménye a bírákról, általánosan elterjedt róluk, hogy ítéleteik kenőpénzzel megvehetők. Sokan közülük hatalmas vagyonokkal rendelkeznek.

Volodimir Feszenko ismert ukrán politológus, a Penta politikai kutatóközpont vezetője tavaly novemberben az MTI-nek adott interjújában arról számolt be, hogy több száz bíró kérte nyugdíjazását vagy mondott fel állásából, mert bevezették az elektronikus vagyonbevallási kötelezettséget számukra. Magyarázata szerint a bírák nem akarják, hogy kiderüljön, mekkora vagyonra tettek szert hivatali idejük alatt.

A Politica.ua ukrán hírportál egy tavaly őszi szociológiai felmérés eredményét ismertetve azt írta, hogy az ukránok annyira bíznak a bíróságokban, mint az orosz médiában. Közvélemény-kutatások alapján e kettő bizalmi indexe az egyik legalacsonyabb, még a kormányban és a parlamentben is többen bíznak.

Az ukrán járőrszolgálatot 2015 nyarán kezdték megreformálni és feltölteni frissen verbuvált fiatal rendőrökkel. A korábbi közlekedési rendőrség hírhedt volt korruptságáról, ezért a rendőrségi reform keretében szinte tömegével bocsátották el az ott szolgálókat, a maradókat pedig átvilágításnak vetették alá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 6.

Különleges ingatlanok a piacon – Hogy lehet eladni egy víztornyot?

Sokan fantáziálnak arról, hogy dombházban, kastélyban vagy épp egy régi vízimalomban élik le az életüket és akad néhány elszánt ember, aki meg is valósítja ezt. A különleges ingatlanok mindig rejtenek kockázatot, hiszen nem lehet a bevált receptek szerint felújítani, korszerűsíteni, berendezni vagy épp eladni. Ez utóbbi szakértőjével, a különleges ingatlanok értékesítésében nagy tapasztalattal rendelkező Korompay Ritával, a GDN Ingatlanhálózat Völgyvidék – Etyek irodájának tulajdonosával beszélgettünk.

2024. szeptember 6.

Jegyzőkönyvvezető hiány a fővárosi bíróságokon?

Nincs elég jegyzőkönyvvezető a fővárosi bíróságokon, ezért a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetője szeptember 1-jétől priorizálási rendszert vezetett be a Büntető Kollégium Elsőfokú Csoportjában, a módszert pedig a kerületi bíróságoknak is ajánlotta.