Nem ítélték halálra az ausztrál nőt Malajziában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nőnél több mint 1 kilogramm metamfetamin származékot találtak a malajziai hatóságok, de a bíróság végül felmentette, mivel bebizonyosodott, hogy nem akart kábítószert csempészni, csupán egy online megismert férfi áldozatává vált.
 


Az ausztrál nőt még 2014 decemberében vonták ellenőrzés alá a Kuala lumpur-i repülőtéren, amikor Shanghaiból Melbournebe utazott. A nő interneten keresztül ismerkedett meg egy férfival, aki arra kérte, hogy utazzon Shanghaiba és hozzon el neki bizonyos dokumentumokat, amelyek a nyugdíjazásához kellenek. A dokumentumok helyett azonban több mint 1 kilogramm metamfetamin származékot találtak a táskájában a malajziai hatóságok. Amikor a hatóságok kinyitották a táska hátsó zsebét, abban két rejtett zsebet fedeztek fel, amelyben kábítószergyanús anyagot találtak.

A nő azzal védekezett, hogy nem volt tudomása a kábítószerről, ő dokumentumokat akart Shanghaiból Melbournbe vinni, ezért nem szándékosan követte el a kábítószercsempészést. A táskát az interneten megismert férfi barátjától vette át Shanghaiban, belenézett, de csak ruhákat látott benne.

Az ügyvédei szerint a nő online kapcsolata már több mint egy éve tartott. A férfi azzal hitegette, hogy amint leszerel az Egyesült Államok hadseregéből, együtt fognak élni Ausztráliában.

A nő ártatalnáságát ügyvédei azzal is igyekeztek bizonyítani, hogy a nő végig együttműködött a hatóságokkal és nem akadályozta az ellenőrzést.

A bíróság az eljárás során elrendelte a nő kitoloncolását és egy bevándorlók számára létrehozott létesítményben való őrzését.

Végül a vád és a védelem együttes fellebbezésének köszönhetően a nőnek nem kellett bevonulnia a táborba, mivel kötelzettséget vállalt, hogy az eljárás befejezéséig Malajziában marad.

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

A bíróság végül megállapította, hogy a nőnek sokkal körültekintőbben kellett volna eljárnia, mivel hiszékenységével komoly bajba sodorta magát. A bíróság egyetértett a védelem azon álláspontjával, hogy a nő nem akart kábítószert csempészni. A bíróság azt is a nő javára értékelte, hogy ő kezdeményezte a csomagja ellenőrzését, amikor odament a röntgengéphez és felrakta rá a táskáját, mivel a malajziai hatóságok csak szúrópróba szerű ellenőrzést végeznek.

A vádlott ügyvédje kiemelte, hogy a nőt biztosan akasztófán végezték volna ki, amennyiben bebizonyosdik a bűnössége, mivel a bűncselekmény elkövetésekor hatályban lévő malajziai törvény ezt a büntetést rendeli azon kábítószercsempészekkel szemben, akiknél több, mint 50 gramm kábítószert találnak.

A malajziai törvényhozás azóta enyhítette a szabályozást és lehetőséget adott a bírák számára, hogy a halálbüntetés helyett életfogytiglani börtönbüntetésre ítéljék a kábítószercsempészeket.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.