Nemek közötti egyenlőtlenség az IT iparban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Google nemrég bocsátotta el alkalmazottját, azt követően, hogy egy belső dokumentumban a nemek közötti egyenlőtlenség biológiai okait ismertette a technológiai szektorra vonatkozóan.


A Reuters megkeresésére az alkalmazott megerősítette az elbocsátás hírét, amelyet azzal indokoltak, hogy megnyilvánulásával a nemek közötti egyenlőtlenség fenntartását hangsúlyozta, amely nem fér össze a vállalat által képviselt elvekkel. Az elbocsátott alkalmazott azt is kijelentette, hogy minden rendelkezésére álló jogi eszközt igénybe fog venni, illetve, hogy elbocsátását megelőzően panaszt nyújtott be az USA Nemzeti Munkaügyi Kapcsolatok Testületéhez (US National Labor Relations Board (NLRB), mert állítása szerint a Google vezetése megpróbálta elhallgattatni.

A Google egyik vezetője az esettel kapcsolatosan üzenetet küldött a vállalat alkalmazottainak, amelyben kifejtette, hogy a dokumentumban foglaltak sértik a Google Magatartási Kódexét és átlépnek egy határt, amikor a nemek közötti egyenlőtlenség mellett állnak ki.

Jelenleg még nem egyértelmű, hogy a munkaszerződés megszüntetését a Google milyen jogi indokkal kívánja alátámasztani. Eddig még nem volt példa arra, hogy az IT szektorban olyan indokkal szüntessék meg valakinek a munkaviszonyát, amelynek semmi köze az alkalmazott munkájához.

Az USA nemzeti munkajogi kapcsolatokat szabályozó törvénye garantálja minden munkavállaló számára, a közös segítségnyújtás és védelem érdekében a szervezkedéshez való jogot.

Alison Morantz, a Stanford Egyetem munkajoggal foglalkozó professzora szerint nehéz lesz bebizonyítani, hogy ez a magatartás a közös segítségnyújtást vagy a munkavállalók védelmét szolgálta, a professzor szerint inkább az olvasható ki az esetből, hogy a munkavállalók egyes csoportjait egymás ellen akarták hangolni.

A nőkkel szembeni bánásmód heves vitát váltott ki a tech iparban, ahol erős a férfidominancia. Az Ubernél és más tech cégeknél történt szexuális zaklatások megrázták az egész tech ipart.

A legnagyobb tech cégek vezetőit nyilvánosan vádolták azzal, hogy törekednek arra, hogy megvalósuljon a nemek közötti egyenlőség a vállalataiknál, mégis számos társaságnál kevés nő tölt be management vagy mérnöki pozíciót. A Google alkalmazottja azonban az által készített dokumentumban megkérdőjelezte ennek a célnak a létjogosultságát.

Az alkalmazott szerint: „A férfiak és a nők preferenciáinak és képességeinek megoszlása a biológiai okok miatt különbözik, és ezek a különbségek magyarázatot adhatnak arra, hogy miért nincs ugyanannyi női alkalmazott a tech cégeknél és azok felsővezetésében.”

A Google elnök-helyettese szintén válaszolt az elbocsátott alkalmazott felvetésére, amely szerinte a nemek helyzetének helytelen értelmezését tükrözi.

(telegraph.co.uk)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.