Nemi alapú megkülönböztetés a munkahelyeken


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Királyságban intézkedési tervet dolgoznak ki a nők és férfiak munkabére közötti különbség megszüntetésére. A cégeket ösztönzik a diszkrimináció önkéntes megszüntetésére, de a vezetők mégsem törekdenek a helyzet megváltoztatása.


A Bizottság az Egyenlő Bánásmódért és Emberi Jogokért brit szervezet álláspontja szerint minden munkakörben lehetővé kellene tenni a munkavállalók számára a részmunkaidős foglalkoztatást. Erre egyre több munkahelyen van lehetőség, de napjainkban még nem igazán elterjedt.

A javaslat egy olyan csomag részét képezi, amellyel a Bizottság célja a nők, fogyatékkal élők és kisebbséghez tartozók fizetését érintő hátrányos megkülönböztetés kezelése.

A részmunkaidő alkalmazása elsősorban a nők és a fogyatékkal élők számára jelentene kedvező változást, mivel általában ők kényszerülnek rá arra, hogy alacsonyabb bérért, részmunkaidőben dolgozzanak.

A Bizottság azt is megfontolásra ajánlotta a cégeknek, hogy készítsenek éves statisztikát a kisebbségekhez tartozók és a fogyatékkal élők fizetésének a többi munkavállalóhoz viszonyított arányáról. Ezenkívül ösztönözték a munkáltatókat az apasági szabadság időtartamának meghosszabbítására, amely elősegíti az egyenlő bánásmód érvényesülését. Az apák otthonmaradása egyrészt lehetővé teszi a nők számára, hogy részmunkaidős állást vállaljanak, illetve a férfiak is több időt tölthetnek gyermekükkel.

Caroline Waters, a Bizottság vezetője szerint: “Olyan ötletekre van szükség, amellyel a férfiak és nők fizetése közötti különbség kiküszöbölhető és itt nemcsak arra gondolok, hogy legyen több nő vezető pozíciókban. Ez ugyan fontos, de a fizetésbeli különbség ennél jóval összetettebb probléma. Érezhető, hogy valami elkezdődött ezen a téren, azonban csak nagyon komótosan haladunk előre. Ha nem történik valami radikális változás, akkor még évtizedek múlva is ugyanott fogunk tartani, mint ma.”

A kormány kampányt indított a munkabérkülönbségek megszüntetésére, de ez nem bizonyult sikeresnek, mert sok cég fel sem ismeri, hogy náluk a fizetések nemi alapon különböznek, más cégeknek pedig nem prioritás a nők és férfiak bérének kiegyensúlyozása.

A Bizottság javaslatában ösztönözte a cégeket, hogy önként tárják fel és szüntessék meg a munkabérkülönbségeket.

Az Oktatási Minisztérium példát kívánt mutatni más munkáltatók számára, ezért júniusban közzétette, hogy az általa foglalkoztatott nők és férfiak bére között átlagosan 5,9% különbség van.

A Bizottság megállapította, hogy a nemek közötti bérszakadék a nemzeti minimálbér bevezetését követően csökkent, különösen az alacsonyabb fizetésűek között, de az átlagfizetés környékén már nem mutatható ki ez a tendencia, mert a jobban fizetett munkakörökben már jóval kevesebb nőt alkalmaznak, mint férfit.

[htmlbox mt_kommentar]

A közvélemény a BBC adatainak közzétételét követően kezdett el foglalkozni a kérdéssel, mivel kiderült, hogy az állami médiavállalatnál a legjobban fizetett munkavállalók kétharmada férfi.

A BBC azt követően tette közzé statisztikáját, hogy az Egyesült Királyságban áprilisban életbe lépett az az új szabályozás, amely szerint azok a magán- és állami szektorban tevékenykedő társaságok, amelyek 250 főnél több munkavállalót foglalkoztatnak jelentést kell készíteniük a vállalatnál foglalkoztatott nők és férfiak fizetésének eltéréséről. Theresa May választási ígérete szerint kiterjeszti a jelentés-készítési kötelezettséget az egyes etnikumok munkabérének eltérésére is.

A munkabérkülönbség a közszférában kisebb, mint a magánszektorban, amely elsősorban arra vezethető vissza, hogy a magánvállalkozásoknál elterjedt a bónuszfizetés, amely a betöltött pozícióhoz igazodik, ezzel pedig növeli a bérkülönbséget.

A legnagyobb mértékben az egyetemi oktatók között csökkentek a fizetési különbségek, amely 2014-ben még elérte a 6%-ot.

A szervezet kutatásaira alapozva kijelentette, a fogyatékkal élők és kisebbséghez tartozók fizetése sokkal kevésbé zárkózott fel, mint a nőké, ezért e csoportok helyzetének javulása csak hosszabb távon várható.

Ugyanakkor érdemes felhívni a figyelmet a férfiak között tapasztalható munkabérkülönbségekre is, amely elsősorban a mentális állapotra vezethető vissza. Az epilepsziás férfiak 40%-kal, a depresszióban szenvedők 30%-kal kerestek kevesebbet egészséges társaiknál.

(telegraph.co.uk)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.