Nőtt a bíróságok hatékonysága


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok minden ítélkezési szinten magasabb számban fejezik be az ügyeket, mint, amennyi érkezett.

A bíróságok eredményességét több statisztikai mutatón keresztül lehet mérni. Ezúttal a befejezés és érkezés arányát vettük górcső alá. A rendelkezésre álló 2019. I. negyedévi adatok alapján már ebben az évben is kedvezően alakult a befejezések száma.

Országosan ugyanis az összes ügyre vetítve 7,7%-kal (több mint 23 ezer üggyel), peres ügyeknél pedig 17%-kal haladta meg a befejezett ügyek aránya az érkezett ügyekét, így a korábbi időszakból folyamatban maradt ügyek száma is csökkent.

A befejezések száma valamennyi ítélkezési szint bíróságain, azaz járásbíróságokon, törvényszékeken, ítélőtáblákon és a kúrián is meghaladta az érkezést. A legmagasabb befejezés-érkezés arányt az ítélőtábláknak sikerült elérnie, itt az első negyedéves adatok alapján összességében 19,2%-kal, peres ügyek esetén pedig 33,7%-kal több ügyet fejeztek be, mint amennyi érkezett.

Jelenleg a 2019. I. féléves ügyforgalmi adatok feldolgozása is folyamatban van és az előzetes adatokból látható, hogy – az első negyedévhez hasonlóan – a befejezett ügyek száma továbbra is minden szinten felülmúlta az érkezett ügyek számát.

(ábra: OBH)

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.