Nyíregyházi lövöldözés: akadályozzák a kiadatást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Etnikai érvekre hivatkozva próbálta meggyőzni a román legfelső bíróságot Magyarország kiadatási kérelmének elutasításáról pénteken a nyíregyházi lövöldözéssel gyanúsított román orvos ügyvédje.


A Magyarországon dolgozó orvos a gyanú szerint augusztus 31-én Nyíregyházán rálőtt egy házaspárra, megölve az asszonyt, a férjét pedig életveszélyesen megsebesítve. A Kolozsváron elfogott D.S. kiadatását augusztus 2-án jóváhagyta a kolozsvári ítélőtábla, a gyanúsított azonban fellebbezett a döntés ellen a legfelső bíróságon.

A fellebbviteli tárgyalás során ügyvédje, Lucian Negrutiu arra kérte a bíróságot, utasítsa el Magyarország kiadatási kérelmét, vagy ha ezzel nem ért egyet, legalább halassza el, amíg ítélet születik abban a jogtalan fegyvertartási ügyben, amelyet elfogásakor indított védence ellen a kolozsvári ügyészség.

 

Az ügyvéd azt állította: Magyarország polgárai általában is ellenérzéseket táplálnak a románok ellen, a gyanúsított – általa beismert, „sajnálatos” – tettével kapcsolatban pedig „kifejezetten ellenséges” közhangulat alakult ki. Negrutiu a magyar sajtóból származó értesülésekre hivatkozva azt mondta: a gyanúsítottat fenyegetések érték, egyebek közt állampolgársága és nemzetisége miatt is. Megjegyezte: a magyar hatóságok általában maguk is elutasítják állampolgáraik kiadását Romániának.

Az ügyvéd az Emberi Jogok Európai Bíróságának egyes Magyarországot elmarasztaló döntéseire hivatkozva azt állította: fennáll a veszélye, hogy a gyanúsított – kiadatása esetén – embertelen vagy megalázó bánásmódban részesülne. Álláspontja szerint az is a kiadás ellen szól, hogy a gyanúsított önmagára is veszélyes, hiszen – mint a kolozsvári tárgyaláson elmondta – azért hozta magával fegyverét Romániába, hogy néhány családi ügye elintézését követően Romániában véget vessen életének, márpedig ennek kockázata nagyon megnőne, ha egy ellenséges környezetbe kerülne.

Maga a gyanúsított nem fejthette ki a bíróságnak egy papírlapra előkészített valamennyi érvét, mert amikor kijelentette, hogy kiadása „gyávaság” lenne a román hatóságok részéről, a bíró megvonta tőle a szót. D.S. annyit mondott: szeretné, ha Romániában ítélkeznének felette, ahova azért tért vissza, mert „román földön akart meghalni”. A román legfelső bíróság várhatóan még pénteken meghozza a jogerős döntést a gyanúsított kiadatása ügyében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Aláírták a négyoldalú megállapodást az igazságügyi reformhoz kapcsolt béremelésről

A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet. 

2024. november 22.

Feltárták a szervezett bűnözés trendjeit

A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.