OBH: bővülnek az elektronikus szolgáltatások
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Online tájékozódhatnak peres ügyeik várható időtartamáról, valamint a nap 24 órájában benyújthatják igazgatási panaszaikat az állampolgárok és jogi képviselőik az Országos Bírósági Hivatal legújabb elektronikus fejlesztéseit használva. Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult „Levelező” projekt (EKOP 2.1.22.-2013-2013-0001) 2014. december 19. napján zárult – derül ki az OBH közleményéből.
Az OBH elnökének stratégiai céljaihoz kapcsolódva a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítése, az ítélkezési és igazgatási munka átláthatóságának növelése, a bíróságok iránti bizalom és a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése is megvalósul a projektekben kifejlesztett szoftver-fejlesztések által.
A projekt egyik célja az állampolgárok és képviselőik számára készült két új alkalmazás kifejlesztése volt:
- pertartam kalkulátor, amely az elmúlt év statisztikai adatai alapján ad tájékoztatást adott ügy időszükségletéről. Az adatok ismeretében az ügyfél eldöntheti, melyik bíróságon adja be keresetét, illetve mérlegelheti, hogy a bírósági út helyett érdemesebb-e alternatív vitarendezési eljárást választania.
- online panaszbenyújtó-alkalmazás, amelynek használatával az ügyfelek igazgatási (kifejezetten a bíróságok működésével kapcsolatos) panaszaikat a nap 24 órájában adhatják be egy internetes felületen keresztül.
A projekt másik célja a bírósági dolgozók munkájának korszerűbbé tételére irányult, ennek keretében:
- 2015. január 1-étől belső fejlesztésű elnöki iktatóprogramot vezetnek be 9 bíróságon (Kúria, ítélőtáblák, 3 törvényszék) mely nem csak a bíróságok speciális igényeinek, hanem a tanúsított iratkezelő rendszerekkel kapcsolatos jogszabályi elvárásoknak is megfelel. A tervek szerint az első év tapasztalatainak összegzését követően valamennyi bíróság használni fogja az alkalmazást.
- – megtörtént a bíróságok adatbázisainak egységesítése, és a fő bírósági informatikai alkalmazás, a Bírósági Integrált Informatikai Rendszer (BIIR) teljes átjárhatóságának megteremtése, ezzel is elősegítve a pontos és gyors munkát.
- kifejlesztésre került egy a bírói munkateher mérésére szolgáló alkalmazás, mely a megfelelő adatok alapján adott ügy várható munkaterhéről informálja a bírókat és bírósági vezetőket, akik így megfelelőbben oszthatják el a peres ügyeket, csökkentve a bírák túlterheltségét, ezzel segítve az ítéletek gyorsabb meghozatalát.
- a bírósági számítógéppark 1330 korszerű munkaállomással, és 62 nagy kapacitású szerverrel bővült.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, 585.956.525 forintból valósult meg. A projektről bővebben információt itt olvashatnak.