Új rendszer segíti a bírók munkáját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megújult és bővebb funkciókat kapott a bíróságok két alapvető informatikai rendszere – derül ki az OBH közleményéből.


Az OBH elnökének stratégiai céljaihoz kapcsolódva a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítése, az ítélkezési és igazgatási munka átláthatóságának növelése, a bíróságok iránti bizalom és a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése is megvalósul a projektekben kifejlesztett szoftverek által – olvasható a szervezet közleményében.

A projekt keretében az Országos bírósági Hivatal a Bírósági Integrált Informatikai Rendszer (BIIR) és a Vezetői Információs Rendszer (VIR) megújítását tűzte ki célul. Ennek keretében a bírák napi munkájának támogatását, a bírósági vezetők naprakész tájékoztatását és a bírósági statisztikai adatszolgáltatás bővítését lehetővé tevő szoftverfejlesztés valósult meg.

A kifejlesztett határidő figyelmeztetési rendszer használatával a bírák automatikus rendszerüzenetet kaphatnak az ügyeiket érintő határidők közeledtéről, megkönnyítve ezzel a munka szervezését.

Számos jogszabályi előírás követeli meg, hogy a bíróságok munkájuk során különféle statisztikai adatokat rögzítsenek, adatlapokat töltsenek ki. Ezek a feladatok eddig magas adminisztratív terhet róttak a bírókra és bírósági alkalmazottakra. Az új automatikus adatlap-kitöltő funkciók használatával ez az idő jelentősen lecsökkenthető, így a bíráknak több idejük marad érdemi ítélkezési feladataik ellátására.

Továbbfejlesztésre került a statisztikai rendszer is, amely így teljesebb képet ad a bírósági vezetők számára az egyes ügycsoportok, a bírók és a bírósági titkárok munkájáról.

Hogy az elkészült fejlesztéseket minden bírósági dolgozó használhassa, a projekt során 900 új munkaállomás és 1 nagy kapacitású, számos virtuális szerver futtatását lehetővé tévő szerver beszerzése történt meg. A projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, közel 300 millió forintból valósult meg.

A projektről bővebben itt olvashatnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.