OBH: bővülnek az elektronikus szolgáltatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Online tájékozódhatnak peres ügyeik várható időtartamáról, valamint a nap 24 órájában benyújthatják igazgatási panaszaikat az állampolgárok és jogi képviselőik az Országos Bírósági Hivatal legújabb elektronikus fejlesztéseit használva. Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósult „Levelező” projekt (EKOP 2.1.22.-2013-2013-0001) 2014. december 19. napján zárult – derül ki az OBH közleményéből.


Az OBH elnökének stratégiai céljaihoz kapcsolódva a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítése, az ítélkezési és igazgatási munka átláthatóságának növelése, a bíróságok iránti bizalom és a bíróságok szolgáltató jellegének erősítése is megvalósul a projektekben kifejlesztett szoftver-fejlesztések által.

A projekt egyik célja az állampolgárok és képviselőik számára készült két új alkalmazás kifejlesztése volt:

  • pertartam kalkulátor, amely az elmúlt év statisztikai adatai alapján ad tájékoztatást adott ügy időszükségletéről. Az adatok ismeretében az ügyfél eldöntheti, melyik bíróságon adja be keresetét, illetve mérlegelheti, hogy a bírósági út helyett érdemesebb-e alternatív vitarendezési eljárást választania.
  • online panaszbenyújtó-alkalmazás, amelynek használatával az ügyfelek igazgatási (kifejezetten a bíróságok működésével kapcsolatos) panaszaikat a nap 24 órájában adhatják be egy internetes felületen keresztül.

A projekt másik célja a bírósági dolgozók munkájának korszerűbbé tételére irányult, ennek keretében:

  • 2015. január 1-étől belső fejlesztésű elnöki iktatóprogramot vezetnek be 9 bíróságon (Kúria, ítélőtáblák, 3 törvényszék) mely nem csak a bíróságok speciális igényeinek, hanem a tanúsított iratkezelő rendszerekkel kapcsolatos jogszabályi elvárásoknak is megfelel. A tervek szerint az első év tapasztalatainak összegzését követően valamennyi bíróság használni fogja az alkalmazást.
  • – megtörtént a bíróságok adatbázisainak egységesítése, és a fő bírósági informatikai alkalmazás, a Bírósági Integrált Informatikai Rendszer (BIIR) teljes átjárhatóságának megteremtése, ezzel is elősegítve a pontos és gyors munkát.
  • kifejlesztésre került egy a bírói munkateher mérésére szolgáló alkalmazás, mely a megfelelő adatok alapján adott ügy várható munkaterhéről informálja a bírókat és bírósági vezetőket, akik így megfelelőbben oszthatják el a peres ügyeket, csökkentve a bírák túlterheltségét, ezzel segítve az ítéletek gyorsabb meghozatalát.
  • a bírósági számítógéppark 1330 korszerű munkaállomással, és 62 nagy kapacitású szerverrel bővült.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, 585.956.525 forintból valósult meg. A projektről bővebben információt itt olvashatnak.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Kiemelten figyeli a versenyhivatal a légitársaságok tevékenységét, segít a Békéltető Testület is

Kiemelték, hogy a hivatal rövid tájékoztató anyagokban foglalja össze a repülőjegy-vásárláshoz, utazási irodák programjainak kiválasztásához, online szállásfoglaláshoz, valamint bel- és külföldi autóbérléshez kapcsolódó tanácsait. A fogyasztók így könnyebben kerülhetik el a félrevezető tájékoztatásokat, illetve a nyaralás közben előforduló kellemetlen meglepetéseket. A gondtalan nyaralás érdekében fontos, hogy az utazási irodák ajánlatainál ellenőrizzék még az utazás lefoglalása […]

2024. július 4.

Szankcionált a Médiatanács jelzése nyomán a román társhatóság

Figyelmeztetésben részesítette a román társhatóság a Médiatanács jelzése nyomán a TV2 Comedy-t a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. Július 2-i ülésén a Médiatanács közigazgatási hatósági eljárást indított a Radio Plus Kft.-vel szemben, miután az határidőn túl tett eleget a testület határozatában foglalt közlemény közzétételi kötelezettségnek a Balázsék című műsorszám három adására vonatkozóan.

2024. július 4.

Egyszerűbben ajánlhatják fel az ingatlanokat az államnak az örökösök

Változnak a földekkel kapcsolatos hagyatéki eljárás szabályai július elejétől. Egyszerűbbé és gyorsabbá válik az eljárás azoknál a kisértékű földeknél, amelyek az elhunyt tulajdonos nevén maradtak, és az ingatlan-nyilvántartás digitalizációja miatt indult meg a tulajdonjog rendezése. Másik változás, hogy azok az örökösök, akik nem tartanak igényt egyes ingatlanokra, például kisértékű földterületekre, az eddiginél egyszerűbben és költségek nélkül ajánlhatják fel azt az államnak. Kedvezően módosulnak az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére irányuló szabályok is a közjegyzői eljárás keretében. A Magyar Országos Közjegyző Kamara álláspontja szerint a módosításokkal egyszerűsödnek és észszerűsödnek a hagyatéki eljárások, amely segíti az örökösöket.