OBH-elnökhelyettes: kiváló munkát végeztek a debreceni bíróságok


A debreceni bíróságok kiváló munkát végeztek 2023-ban, a Debreceni Ítélőtábla és a Debreceni Törvényszék tevékenységét az időszerűség, a szakmaiság, a kiegyensúlyozott ítélkezés jellemezte – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese kedden a városban.

Ocskó Katalin Éva a két bírói testület összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón azt mondta, a múlt évben országosan 1,2 millió ügy érkezett a bíróságokra, 27 ezerrel több, mint egy évvel korábban, ami 2,3-2,4 százalékos növekedés.

A Debreceni Törvényszéken 1,3 százalékos volt az ügyszámemelkedés, miközben a polgári nemperes ügyszakban kiugróan magas, 40 százalékos emelkedés történt – tette hozzá, megjegyezve, hogy az ítélőtáblára is 1700-zal több ügy érkezett 2023-ban, ami 3,1 százalékos növekedés, ugyanakkor a gazdasági peres ügyek száma 35,3 százalékkal nőtt.

Ocskó Katalin Éva jelezte: a debreceni táblabíróságon több mint 1600 ügyet fejeztek be tavaly, és csak öt ügy húzódott hat hónapon túl, az ügyek mindössze 5,4 százaléka, miközben az országos átlag 15,2 százalék. A törvényszéken 57 százalékkal csökkent a két éven túli ügyek száma.

Az OBH elnökhelyettese az egyik legfontosabb ítélkezési mutatónak nevezte az első fokon jogerőssé váló ügyeket, a Debreceni Törvényszéken és bíróságain ez az arány 95,3 százalék.

Ocskó Katalin Éva elmondta azt is, hogy 1,2 milliárd forintért vásároltak ingatlant a Hajdúböszörményi Járásbíróság elhelyezésére, miközben tavaly megtörtént a Berettyóújfalui Járásbíróság épületének fűtéskorszerűsítése, a Debreceni Járásbíróság biztonságtechnikai korszerűsítése, az ítélőtábla épületén pedig napelemeket helyeztek el.

Végezetül az OBH elnökhelyettese jelezte: Debrecenben kilenc tárgyalóterem alkalmas távmeghallgatásokra, a törvényszéken tavaly 1038, az ítélőtáblán 66 távmeghallgatás történt.

Szilágyiné Karsai Andrea, a Debreceni Ítélőtábla  elnöke azt mondta, hogy továbbra is a debreceni a legnagyobb ügyforgalmú vidéki ítélőtábla: tavaly 1714 ügy érkezett hozzájuk, 1653-at befejeztek, a folyamatban lévő ügyek száma 2023. december 30-én 214 volt.

Az ítélőtáblához tartozó négy törvényszék közül a legtöbb nemperes ügyet a debrecenitől, a legtöbb gazdasági büntetőügyet a nyíregyházitól, a legtöbb munkaügyi peres ügyet a miskolcitól, míg a legtöbb polgári ügyet az egritől kapta a táblabíróság – ismertette az elnök.

Elmondta azt is, hogy a büntetőügyek 96,8 százaléka hat hónapon belül, 64 százaléka három hónapon belül befejeződött. A polgári ügyek 95 százaléka ért véget hat hónapon belül, 51,5 százalékuk három hónapon belül, míg a munkaügyi perek 90,1 százaléka fél év alatt befejeződött.

Kahler Ilona Márta, a Debreceni Törvényszék elnöke azt közölte, hogy tavaly a törvényszékre 61 137 ügy érkezett, a befejezett ügyek száma 61 495 volt.

Tapasztalataik szerint tavaly 30 százalékkal növekedett a közlekedési ügyek száma, elsősorban az ittas és az engedély nélkül vezetők száma emelkedett nagy mértékben – tette hozzá.

A törvényszéki elnöki posztról 12 év, a törvényi maximum után távozó Kahler Ilona Márta – aki büntetőbíróként folytatja munkáját a bíróságon – részletesen ismertette az elmúlt években a munkahelyi körülmények javítása érdekében tett erőfeszítéseket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.