Posztkvantum-kriptográfia
A földkerekség több laboratóriumában, kutatóműhelyében építenek gőzerővel a hagyományos komputerektől teljesen eltérő módon működő kvantumszámítógépeket. A nagy áttöréstől még messze vagyunk, előbb-utóbb viszont meg fog történni, és nem árt, ha időben felkészülünk rá.
A legfontosabb megoldandó probléma biztonsági jellegű. Kvantumkomputerrel feltörhető a mai rendszerek és a magánszféra (privacy) biztonságát megalapozó titkosítás, azaz bármi, amit online teszünk könnyen nyilvánossá válhat.
Az USA Kereskedelmi Minisztériumához tartozó Szabványok és Technológia Nemzeti Intézete (NIST) augusztus 13-án jelentette be: befejezték a kvantumkomputerről indított cybertámadások ellen védelmet nyújtó legfontosabb titkosító algoritmus-készletet. Ezek az NIST posztkvantum-kriptográfiájának első – azonnal használható – szabványai.
Lényegében három új szabványról van szó. A legoptimistább előrejelzések alapján már egy évtizeden belül a kvantum-számítástechnika elérheti azt a szintet, hogy kvantumgépről indított támadással fel lehet törni a mai titkosítást, veszélybe hozva személyeket, szervezeteket, akár egész országokat. Ezek ellen jelentenek megoldást az új algoritmusok. (Természetesen nem a támadhatóság ténye, hanem a tíz éves időintervallum miatt optimisták ezek a prognózisok.)
Az NIST részéről elmondták, hogy az USA versenyképességének, technológiai szuperhatalom státuszának megőrzése miatt is szükséges innovatív módon kezelni a kvantumkihívásokat. Az NIST rendelkezik a szükséges megoldásokhoz elengedhetetlen tapasztalattal, szakértelemmel.
A szabványok titkosító algoritmusok számítógépes kódját, implementálásukra és felhasználásukra vonatkozó kódokat tartalmaznak. Arra vonatkozóan is találunk utasításokat, hogy hogyan építsük be őket termékekbe, titkosító rendszerekbe. Nyolc évig dolgoztak rajtuk, a világ több kriptográfusa vett részt a munkában és a kiértékelésben.
A munka azonban nem ért véget. Az NIST további két algoritmuskészleten dolgozik. Szükség esetén tartalékként szolgálhatnak.
Az egyik általános titkosításra szánt, de másfajta matematikai problémákon alapuló három algoritmust tartalmaz. 2024 végéig eggyel vagy kettővel készülnek el. A másik csoport nagyobb algoritmuscsoport, digitális aláírásokhoz tervezik őket.
Forrás: https://jelenbolajovobe.blog.hu/