Répássy: hatékonyabban működhetnek a bíróságok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány szerint tovább növelhető a bíróságok működésének hatékonysága, ha elfogadják a 15 törvényt módosító salátatörvény-tervezetet.


Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára a javaslat expozéjában kifejtette: lehetővé tennék a bírósági titkárok beosztását az Országos Bírósági Hivatalba (OBH), és a jövőben a hivatal elnöke meghatározhatja a bírói létszám mellett az igazságügyi alkalmazottak létszámát is – olvasható a kormany.hu-n megjelent közleményben.

Az OBH–ban megszűnik az általános elnökhelyettesi tisztség, helyette elnökhelyettesek működnek majd, ők bírák vagy igazságügyi alkalmazottak lehetnek és a fontosabb kérdésekben a bíró elnökhelyettes helyettesítené az elnököt.

A Kúrián létrejön a főtitkári, illetve főtitkár-helyettesi vezetői tisztség és a Kúria elnöke bizonyos, törvényben meghatározott feladatait a főtitkár, főtitkár-helyettes útján is elláthatná, illetve a főtitkár szervezési, ellenőrzési, koordinációs feladatokat látna el. Az OBH elnöke a bírák kijelölése (pl. közvetítői feladatra kijelölés, közigazgatási ügyekben eljáró bíróvá kijelölés) mellett a kijelölés megszüntetéséről is döntene.

Lehetőséget biztosítanának arra is, hogy a Kúrián szakirányú végzettséggel rendelkező tisztviselőket tanácsadói munkakörben is foglalkoztassanak. Emellett pontosítják és kiegészítik a bírákkal szembeni fegyelmi eljárást és az összeférhetetlenség szabályait is.

Répássy Róbert elmondta: a bírák jogállásáról szóló törvény módosításával kiküszöbölik az Alkotmánybíróság (Ab) egy korábbi határozatában foglalt mulasztásos alaptörvénysértést úgy, hogy meghatározzák azokat az esetköröket, amikor a Kúria érvénytelenné nyilváníthat egy bírói álláshely betöltésére kiírt pályázatot.

A honvédek jogállásáról szóló törvény alapján a rendelkezési állományba tartozó hivatásos állomány tagjai a közszolgálatban továbbfoglalkoztathatók lesznek a törvényi feltételek teljesítése esetén – ismertette az államtitkár.  A javaslat biztosítja a szolgálati jogviszonyok közötti átjárást, és lehetővé teszi, hogy az illetményhez költségmentesen férhet hozzá a közszolgálati munkavállaló.

Répássy Róbert államtitkár a vitában elhangzottakra úgy reagált: jobban megfelel egy jogállami modellnek a magyarországi bírósági igazgatási megoldás, mint számos európai modell, ahol a miniszterre bízzák ezt a feladatot.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.