Sehol sem érvényesül teljesen a gyermekjogi egyezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sehol sem érvényesül teljes mértékben az ENSZ idén harmincéves gyermekjogi egyezménye – közölte az UNICEF Magyarország szakértője kedden az M1 aktuális csatornán.

Kovács Anna Sára kiemelte, hogy naponta 15 ezer öt év alatti gyermek hal meg megelőzhető okok – például helytelen táplálkozás, oltás hiánya – miatt.

Az európai gyerekeknek ebből a szempontból jobbak az életkörülményeik, de mindennapos az ellenük elkövetett erőszak, az internet mindennapi használatával pedig az online bántalmazás is jelentős – mondta.

A szakértő beszélt arról is, hogy szerdán, a gyermekjogok világnapján ingyenes programmal várják az érdeklődőket Budapesten, az Akvárium Klubban, ahol gyerekjogi szakemberek és pszichológusok által tartott előadások, szakmai beszélgetések lesznek.

Az eseményen többek között szó lesz a pozitív szülőségről, az erőszak nélküli fegyelmezésről és az online bántalmazásról – tette hozzá.

Az ENSZ 1989. november 20-án fogadta el a gyermekjogi egyezményt, – amelynek tartalmát Magyarország 1991-ben emelte jogrendjébe – ez azóta a gyermekjogok világnapja. Az egyezmény összefoglalja azoknak a jogoknak a minimumát, amelyeket minden államnak biztosítania kell a gyermekeknek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.