Siker a Themis C és D elődöntőin


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat (European Judicial Training Network – EJTN) idén 12. alkalommal rendezte meg THEMIS elnevezésű szakmai versenyét. A megmérettetésen bírósági és ügyészségi fogalmazók nemzeti csapatai mérhették össze az uniós jogban való jártasságukat és retorikai képességüket. Az évente megrendezett eseményen háromtagú csapatok versenyeznek angol nyelven. Négy elődöntőből két-két – összesen nyolc – csapat jut a döntőbe. A THEMIS C és D elődöntőjében kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a magyar fogalmazókból álló csapatok. Munkájukat és helytállásukat az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke személyes találkozó keretében köszönte meg 2017. július 11-én. 


Az európai polgári eljárásjogi témájú szakmai verseny C elődöntőjét 2017. június 6-9. között Vilniusban rendezték meg, ahol dr. Kaszás Lilla Laura (Pesti Központi Kerületi Bíróság), dr. Vitkovics Bálint (Pesti Központi Kerületi Bíróság) és dr. Szotáczky Gergely (Szekszárdi Törvényszék) képviselte hazánkat. A fogalmazókat dr. Lukácsi Beáta, a Budapest Környéki Törvényszék bírája mentorálta. Pályamunkájuk az ideiglenesen külföldre küldött munkavállalók jogi státuszát, a rájuk vonatkozó szabályozást, valamint az ahhoz kötődő bírósági gyakorlatot tárgyalta.

A verseny D elődöntőjét a Magyar Igazságügyi Akadémia rendezte meg 2017. július 3. és 6. között. A megmérettetésen dr. Barna Lili (Pesti Központi Kerületi Bíróság), dr. Juhász Dorottya (Pesti Központi Kerületi Bíróság), és dr. Márok Soma (Hódmezővásárhelyi Járásbíróság) fogalmazók vettek részt. Őket dr. Dudás Dóra Virág, a Fővárosi Törvényszék bírája készítette fel a versenyre. A fogalmazók pályamunkájuk során arra keresték a választ, hogy mitől lesz valaki jó bíró. 

[htmlbox BDT]

Mindkét magyar csapat kiemelkedő teljesítményt nyújtott, színvonalas prezentációik nagy sikert arattak. Jogi szakmai tudásukat és az angol nyelv magas szintű ismeretét is kamatoztatták a versenyen.
A Budapesten megrendezett elődöntőn a magyar csapattal együtt 10 ország, Spanyolország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország, Görögország, Csehország, Románia, Németország és Hollandia képviselte magát. Görögország az első, Lengyelország a második, míg Csehország a harmadik helyen végzett. A nyertes görög csapat a bírói etikáról és annak magánéletre gyakorolt hatásáról tartott előadást. A legjobban teljesítő két csapat tovább jutott a THEMIS verseny döntőjébe, Bukarestbe.
(obh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.