Sikeres évet zárt az Utcajogász


Radikálisan növekvő esetszámok, győzelem a hajléktalan embereket bántalmazó mohácsi rendőrök ügyében, jogerős ítélet a Metropol ellen és siker az AB előtt – eredményes évet zár az Utcajogász.

A szervezet 2023-as évében az egyik legfontosabb esemény az volt, hogy első fokon lezárult a mohácsi hajléktalan embereket bántalmazó rendőrök pere. Az ügy felhívta a figyelmet arra, hogy a hatalmi viszonyokban mennyire kiszolgáltatott helyzetben vannak a sérülékeny csoportba tartozó emberek. A per másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik 2024-ben.

Fontos sikerként tartja számon emellett az egyesület, hogy két év után véget értek a Metropol által készített „Koldustérkép” miatti eljárások, és a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen kimondta, hogy a lap cikke kirekesztő volt. A döntés az egyesület szerint ugyanakkor csak csepp a tengerben, az Utcajogász októberben közleményt adott ki, amelyben aggodalmát fejezte ki a közbeszédben elharapódzó kirekesztő hangokkal és azok szemmel látható társadalmi következményeivel kapcsolatban.

A 2023-as év ugyancsak fontos előrelépése, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette a végrehajtási törvény egy huszonkilenc éves rendelkezését, amely nem biztosított halasztó hatályt az önkényesen elfoglalt lakás kiürítése ügyében hozott végzéssel szembeni fellebbezésnek. Ez a rendelkezés korábban azt eredményezte, hogy az ilyen eljárásoknál a kilakoltatási döntés előtt a lakónak semmilyen lehetősége nem volt vitatni az ellene felhozott állításokat, akkor sem, ha – ahogy az Utcajogász egyik ügyfele esetében – érvényes bérleti szerződéssel, jogszerűen lakott az adott lakásban.

A végrehajtási törvény alapjogsértő árverési szabályai miatt fordultak februárban az Alkotmánybírósághoz az Utcajogász megkeresésére országgyűlési képviselők. Az egyesület azért kérte a képviselők segítségét, mert hiába fordult a problémával 2020-ban az ombudsmanhoz, ő két év elteltével sem reagált erre. Az országgyűlési képviselők egynegyede nyitottnak mutatkozott az együttműködésre, és támogatta az Utcajogász beadványát, amelyben a jogsértő árverési szabályok megsemmisítését kérte.

2023-ban is folytatódtak a Kincsem Park „szürke házával” kapcsolatos perek. A társasház egy száz százalékig állami tulajdonú cégtől került 2021-ben egy magáncég, a Kincsem Corner Zrt. tulajdonába. A ház lakói, a Lovi egykori dolgozói alacsony fizetésük mellé béren kívüli juttatásként kapták egykor a lakások bérleti jogát. Az új tulajdonos bérleti díjukat a háromszorosára emelte. Az Utcajogász nyolc lakót képvisel a bíróságon, közülük kettő ügyében született 2023-ban nyertes, jogerős ítélet. A perek jelenleg is folyamatban vannak, első fokon vagy várhatóan másodfokon folytatódnak.

Az idei évben két fontos, a polgárok jogait érintő változással is foglalkozott a szervezet. Az egyik a közmeghallgatások rendszerét, a másik a jogi segítségnyújtáshoz való jogot érinti. A jövőben az önkormányzatok a polgárok személyes jelenléte nélkül is tarthatnak közmeghallgatást. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a törvény hatályba lépését követően az önkormányzatok bármikor dönthetnek úgy, hogy egy-egy kellemetlenebb kérdésben nem teszik lehetővé, hogy a polgárok személyesen vegyenek részt a közmeghallgatáson, így pedig elkerülhetővé válik számukra a polgárokkal való személyes párbeszéd, vita. Az ügyben az Utcajogász beadványt dolgozott ki, amelyet az országgyűlési képviselők egynegyede benyújtott az Alkotmánybíróságnak.

Gyengült idén a jogi segítségnyújtáshoz való jog: júliustól lépett hatályba az az igazságügyi salátatörvény, amelynek módosításai az állami jogi segítségnyújtás rendszerét is érintették. Két fontos változás történt: egyrészt szűkült azon rászorulók köre, akik az állami jogi segítséget igénybe vehetik, másrészt korlátozottá vált azon ügyek száma, amelyekben a jogi segítségre szorulók segítséget kaphatnak.

Az idei év legnagyobb kihívását az Utcajogász számára az jelentette, hogy a hozzájuk beérkező esetek száma radikálisan megemelkedett. Míg 2022-ben a Blaha Lujza téri személyes ügyfélfogadáson 382, e-mailben 549 ügyfél kereste meg a szervezetet, addig 2023-ban a Blaha Lujza téren 575, e-mailben 600 megkeresés érkezett. Éppen ezért nagy könnyebbséget jelentett, hogy a szeptemberi toborzáson hét új önkéntes jogász csatlakozott a szervezethez.

Visszatérő ügytípus volt idén az Utcajogásznál, hogy több olyan szülési szabadságát töltő anya nem kapta meg a CSED-et, aki csak szüneteltette, és nem megszüntette vállalkozását. Az egyesület szerint az eljárás alapjogsértő, hátterében pedig egy rosszul értelmezett paragrafus áll. Az egyik ügyben a szervezet a Kúriához fordult, amely úgy döntött, hogy befogadja a kérelmet és érdemben foglalkozik a problémával 2024-ben.

Az idei évben a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával több fővárosi önkormányzattal (VI., VIII. és IX. kerület) is együttműködött az Utcajogász Egyesület a lakhatási szegénységben élők helyzetének javítása, a jogtudatosság fokozása, az érdekérvényesítő képesség erősítése, a szociális szakemberek ismereteinek bővítése, a hajléktalan-ellátás fejlesztése és a válság hatásainak enyhítése céljából. E projekt keretében az egyesület szakmai véleményt készített a VIII. kerület szociális rendelettervezetéről, illetve lakásrendeletének módosításáról. Emellett véleményezte a Főváros rendkívüli települési támogatási rendeletének módosítását is.

Az Utcajogász Egyesület fontos küldetései közé tartozik, hogy célcsoportja értse és érvényesíteni tudja jogait. Ezért a szervezet munkatársai már hosszú ideje rendszeresen tartanak képzéseket. Az idei évben a Könyves Kálmán körúti hajléktalanszállón tartottak ismeretterjesztő tréninget az ott lakóknak az őket érintő jogi ügyekkel kapcsolatban. A következő évben a szervezettel együttműködő önkormányzatok dolgozói vehetnek majd részt a képzésükön, hogy naprakész, gyakorlatias tudást szerezhessenek a lakhatási válsághelyzetek jogi  környezetéről, és ezáltal hatékonyabban tudják ők is ügyfeleiket segíteni.

Az Utcajogász a 2023-as évben rengeteg elismerésben részesült. A budapestiek szavazati alapján elnyerte az Év Fővárosi Civil Szervezete elnevezésű díjat, a NIOK Alapítvány díjátadóján a legsikeresebb érdekérvényesítési projekt díját, valamint novemberben a Budapestért díjat. E három elismerés azért különösen fontos a szervezet tagjai számára, mert kiderül belőle, hogy mind a budapestiek, mind a civil szakma, mind a Fővárosi Önkormányzat kiemelten fontosnak tartja az általuk végzett munkát.

Az elmúlt évben az egyesület több programot tartott, és többön részt vett, amelyekkel saját munkáján kívül a lakhatás helyzetére is igyekezett ráirányítani a szélesebb közönség figyelmét. A szervezet önkéntes jogászai idén is maratoni ügyfélfogadást tartottak a kilakoltatási moratórium végén, amelyhez több program is kapcsolódott, például egy gyerekeknek szóló irodalmi és rajzpályázat, illetve egy vitaszínházi est a lakhatás megosztóbb kérdéseiről. Ősszel születésnapi eseményt szerveztek a Gólyában, koncertekkel, szakmai programmal. Több lakhatási szervezet képviselőivel közösen részt vettek az 1. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennálé Életvitelszerű című performanszában, amelyet Kelemen Kristóf és Török Tímea színházi alkotók hívtak életre. Az Utcajogász év végi adománygyűjtő kampányában kortárs magyar írók is vállalták a követi munkát, és december 8-án egy felolvasó estet rendeztek a szervezet javára a Fugában. Ezenkívül az egyesület munkatársai jelen voltak például a 11. Lakásmeneten, a Pozsonyi Pikniken és a Józsefvárosi Növényvásáron is, előadtak az ELTE-n megrendezett, a hajléktalanság kriminalizációjáról szóló szakmai konferencián.

2023-ban az Utcajogászt rengetegen támogatták. Voltak, akik munkájukkal, mások adományukkal, megint mások egy díj odaítélésével, sokan figyelmükkel, közösségimédia-aktivitásukkal vagy szimpátiájukkal. Az egyesület munkatársai köszönik mindenkinek a figyelmet és a munkájuk támogatását!

Forrás: Utcajogász sajtóközleménye


Kapcsolódó cikkek