Sok a bírói tévedés Kínában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Többeket ítéltek tévedésből halálra vagy hosszú börtönbüntetésre – ügyek tízezreit vizsgálják újra.


Csaknem 4 ezer kínai bírósági ítéletet módosítottak ügyészi beavatkozás hatására az elmúlt öt évben, összesen több mint 93 ezer ügyben indítottak vizsgálatot – jelentette a China Daily című napilap a legfőbb ügyészség elnökének közlése alapján.

Az eddig megváltoztatott ítéletek túlnyomó részében a büntetési tétellel, vagyis a kiszabott börtönbüntetés időtartamával volt a probléma, a többinél, csaknem 600 ügyben, megalapozatlannak bizonyult az ítélet.

Cao Csien-ming főügyész az Országos Népi Gyűlés kéthavonta ülésező állandó bizottsága előtt tartott beszámolójában azt hangoztatta, hogy az ügyészségek a gyanúsítottak jogainak védelmére törekszenek, s különböző formákban ösztönzik is őket arra, hogy tegyenek panaszt, vagy kezdeményezzék perük újraindítását. Ehhez – fogalmazott – igyekeznek megfelelő csatornákat is biztosítani.

Cao ígéretet tett arra, hogy hosszabb időre visszamenőleg is ki fogják vizsgálni a panaszokat, s indokolt esetben újabb nyomozást rendelnek el.

Mindezzel egy időben a China Daily beszámolt arról a pekingi kerületi ügyészségi kezdeményezésről, amely a bűnügyek tárgyi bizonyítékainak biztonságos és könnyebben kezelhető őrzésére vonatkozik. Az egész fővárosban bevezetni tervezett rendszer lényege, hogy a rendőrség által beszerzett bizonyítékokat elektronikus kóddal látják el, mielőtt zárható (és csak ujjnyomattal nyitható) dobozba helyezik azokat. Az ily módon nem tárolható bizonyítékok, mint például a készpénz, autó, vagy ingatlan őrzésére ugyancsak a korábbitól eltérő megoldásokat találtak.

A szakértők szerint a polcos rendszer felváltásával, a kamerás megfigyeléssel és egyéb újításokkal biztonságosabbá válik a bizonyítékok őrzése, s a jövőben ezek – adott esetben – az ügyészek számára is könnyebben elérhetőbbé válnak.

Kínában korábban a legfelsőbb bíróság elnöke a téves ítéletek meghozóit büntetéssel fenyegette, és maga is felhívta a figyelmet a rossz, megalapozatlan, manipulált bírói ítéletek veszélyeire, a független ítélethozatal fontosságára és az ügyvédek jogainak védelmére.

A személyiség és a média a polgári és a büntetőjogban

Számos izgalmas, elgondolkodtató, különböző nézőpontot felvillantó tanulmány szerepel a kötetben, mely felöleli a téma polgári jogi és büntetőjogi vonatkozásait, bemutatva az ide vágó hazai bírói gyakorlatot is.

További információ és megrendelés >>

Az elmúlt években több olyan ügy is napvilágra került, amelyekben bebizonyosodott, hogy tévesen ítéltek súlyos börtönre, esetenként halálra embereket. Voltak olyanok, akiket tízévi börtön után engedtek ki, mert bizonyítást nyert, hogy a nemi erőszakot, amely miatt elítélték őket, nem követték el. Egy másik, nyilvánosságot kapott ügy főszereplője 12 börtönév után szabadult, mert bebizonyosodott, hogy nem volt bűnös a neki tulajdonított gyilkosságban és nemi erőszakban. Csöcsiang tartomány bírósága azért mentett fel öt férfit, mert – mint utóbb kiderült – az eredeti ítélettel ellentétben nem ők voltak azok, akik 18 éve megöltek és kiraboltak két taxisofőrt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek