Sportjogi könyvbemutató a Budapesti Ügyvédi Kamarában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Wolterskluwer Kiadó gondozásában jelent meg Magyarország sportjogi enciklopédiája. Az angol nyelvű monográfiát prof. Dr. Dimitrios Panagiotopoulos, a Nemzetközi Sportjogász Társaság elnöke mutatja be 2018 május 22-én 14.00 órakor a Budapesti Ügyvédi Kamara protokolltermében.


Az immár második kiadásban megjelenő, „Sports law in Hungary” című kötet szerzője dr. Nemes András ügyvéd, egyetemi docens, aki mindazoknak ajánlja a kiadványt, akik akár az oktatásban, akár a gyakorlati munkájukban szeretnék felhasználni. 

A kötet többek első részében többek között foglalkozik a sportjog magyarországi történetével, a sportjog jogforrásaival, statisztikai adataival. Az első kiadás óta eltelt három évben jelentős változások mentek végbe a Magyar Olimpia Bizottságban, a Magyar Paralimpiai Bizottságban és a sportiskolai rendszerben is. Mindezeket részletesen ismerteti a szerző. Külön színfoltja az enciklopédiának a sportban működő civil szervezetek bemutatása. Külön fejezetet szentel a mű a magyar sportigazgatás, továbbá az adózási és pénzügyi támogatási jellemzők leírásának. Nagy hangsúlyt kapnak a kártérítési lehetőségek a sportban, a sportolói személyiségvédelem, a vagyoni és nem vagyoni kártérítési lehetőségek. Ez utóbbiban megjelentek a sportban is releváns, sérelemdíjas eljárások. 

Az enciklopédia második része a sport munkajogával foglalkozik, a szerző hangsúlyozza, hogy sokkal karakteresebb sportolói érdekvédelmi rendszer kiépítésére lenne szükség. 

A harmadik rész a sport és a dopping kapcsolatával foglalkozik, részletesen ismertetve a dopping ellenes küzdelem közjogi feltételrendszerét, az egyes sportszervezetek, sportirányítók és végrehajtók feladatait a doppingellenes küzdelemben.

A sport és kereskedelmi jogi jellemzők bemutatásával foglalkozik a kötet negyedik része, ahol az általános szabályozási ismertetésen túl a támogatási szerződések, a média és közvetítési jogok, a patronálás, a szponzorálás, reklámszerződések, az arculatátvételi szerződések, a piacépítési szerződések jellemzőit elemzi  a szerző.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. december 3.

Gyorstalpaló adományozóknak: új online kiadvány jelent meg

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a vezetői szemléletformálással, üzleti kultúrafejlesztéssel foglalkozó civilszervezet, a Bridge Budapest Egyesület összefogott, hogy segítse a potenciális adományozókat, hogy eligazodjanak az adományozás során felmerülő jogi és adózási dilemmák között. Az együttműködés célja, hogy az adományozók, legyenek akár céges vagy magánszemélyek, könnyebben átláthassák a támogatási lehetőségeket, és magabiztosabban dönthessenek adományozási szándékaikról. Ennek révén a civilszervezeteknek is gördülékenyebbé válhat az adományozókkal való együttműködés, hiszen a jogi és adózási kérdések megfelelő ismerete segíti az átlátható és biztonságos együttműködést.

2024. december 2.

Bűnös elmék vagy hányatott sorsú gyermekek?

Vajon mi sarkallhat arra egy fiatalt, hogy bűncselekmény elkövetőjévé váljon? Milyen cipelt traumák sorozata viszi tévútra az elmét? Csupán a szülőket lehet okolni ilyen helyzetekben, vagy a gyermek maga is felelős lehet tettéért? Visszatartó erő-e hazánk jelen fiatalkorúakra vonatkozó büntetőjogi szankcionálása, az intézkedés? Ez az írás az Arsboni 2024. tavaszi gyakornoki programjának keretében készült.