Szabadságvesztést kért az ügyészség a balatoni nádirtás ügyében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NATURA 2000 terület jelentős károsodását okozva elkövetett természetkárosítás bűntette miatt emelt vádat a Veszprémi Járási Ügyészség két férfi ellen, akik Balatonakali térségében jelentős területen jogellenesen irtották ki a nádast a Balatonban.

Egy beruházó cég 2018 decembere és 2019 eleje között földmunkákat végeztetett az érintett területen, melynek során az ingatlanok előtti medertisztításhoz hozzájárulást kért az illetékes hatóságtól. A cég megkapta a mederkezelői engedélyt azzal, hogy mederkotrást és nádirtást nem végezhetnek.

A beruházó a földmunkák elvégzésére egy másik gazdasági társasággal szerződött, melynek 63 éves ügyvezetője az ügy egyik vádlottja, míg 51 éves alkalmazottja a másik elkövető. A felek vállalkozási szerződésben kifejezetten rögzítették az engedélyben előírtak betartását.

Az alkalmazott az ügyvezető utasítására végezte a munkáját, melynek során markológéppel az érintett terület több mint felére kiterjedő nádirtást is végzett, megszegve ezzel az engedélyben foglaltakat. A gépkezelő férfi – tudva, hogy ez tilos – a munkagéppel nemcsak a nádast, hanem az iszapot is kiszedte és a partra halmozta. A nádas területe a vádlottak tevékenységének következtében közel másfél hektárral csökkent, amely Balatonakali teljes náddal borított partszakaszának csaknem 20 százalékát érinti.

A vádlottak tevékenységükkel a NATURA 2000 védett természeti területet és a védett élő szervezetek életközösségét, azok élőhelyét jelentős mértékben megváltoztatták.

Az ügyészség vádiratában az elkövetőkkel szemben szabadságvesztés büntetés kiszabására tett indítványt a Veszprémi Járásbíróságnak, azzal, hogy az ügyvezetőt meghatározott időre tiltsa el a közügyek gyakorlásától, míg az alkalmazottként dolgozó férfi büntetésének végrehajtását próbaidőre függessze fel – derül ki az  a Veszprém Megyei Főügyészség közleményéből.

(Jogászvilág)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága