Székely: jó légkör övezi az ombudsmani hivatalt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hivatala társadalmi elfogadottságával, a hivatalt övező „jó bizalmi légkörrel” magyarázta az alapvető jogok biztosa kedden a parlamentben azt, hogy tavaly a korábbi évhez képest ötven százalékkal több beadvány érkezett hozzá.


Székely László elmondta, egyrészt örül annak, hogy tavaly 8240-en érezték úgy, hogy megbízhatnak a hivatalban, azaz magas a társadalmi elfogadottsága. Másrészt – folytatta – szomorú is azért, mert ennyien érezték úgy, hogy ügyükben csak az ombudsman segíthet.

Kitért arra, hogy az ügyfélforgalom növekedéséhez százas nagyságrendben járultak hozzá az Amnesty International egyes tagállami szervezeteinek tömeges, azonos tartalmú beadványai. Ezekben az Egyesült Államokból és Európából érkezett beadványokban kérték a migránsüggyel kapcsolatos jogszabályok alkotmánybírósági kontrollját – ismertette.

Jelentős az ügyhátralék, több mint 3600 ügy húzódott át erre az évre; ennek egyik oka, hogy a hivatal feladatai bővültek a kínzás és más embertelen vagy megalázó bánásmód elleni ENSZ-egyezménynek a nemzeti ellenőrzésével – részletezte.

Székely László közölte, Magyarországon négyezer fogvatartási hely van, amelyeknél be nem jelentett ellenőrzést kell végezni a hivatalnak. A vizsgálatok jelentős erőforrásokat vontak el az alaptevékenységtől – tette hozzá.

Elmondta, ezen ellenőrzések keretében tavaly 15 helyszínt kerestek fel, a vizsgálatok eredményének pedig erős társadalmi visszhangja volt. Kiemelte a fővárosi Merényi Gusztáv Kórház zárt pszichiátriáján végzett ellenőrzéseket, ahol végül elindult a felújítás.

Az ombudsman azt mondta, 274 ajánlást fogalmazott meg, 36 esetben a címzett nem értett egyet az ajánlással, nyolcvan ügyben pedig folyamatban vannak az egyeztetések.

Székely László ismertetése szerint tavaly 358 közérdekű bejelentés érkezett a hivatalhoz, ennek ötven százaléka volt alapos, 16 esetben tártak fel alapjogi visszásságot, hat esetben megállapították, hogy a címzettek nem tettek eleget a közérdekű bejelentés kivizsgálásával kapcsolatos kötelezettségeiknek.

Az alapvető jogok biztos elmondta, 257 jogszabálytervezetet véleményeztek és évek óta probléma, hogy 24-48 órás határidőket kapnak erre a feladatra, amely több száz paragrafusból álló tervezet esetében meglehetősen formálissá teszik véleményezésüket.

Kitért arra, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) előtt van több indítványa is, például az előzetes letartóztatás négyéves felső határának eltörléséről szóló, valamint a taxirendelet, amely szerinte a vállalkozás szabadságát lehetetleníti el. 

Székely László felhívta a figyelmet arra, hogy az ombudsmannak nincs joga mulasztásos alkotmánysértés miatt az Ab-hez fordulnia, miközben visszásság előállhat úgyis, hogy nincs jogszabály.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.