Szennyezik a környezetet és veszélyesek is a tűzijátékok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tűzijátékok lakossági használatának újraszabályozását, több ponton szigorítását kéri a belügyminisztertől a jövő nemzedékek szószólója.

A tűzijátékok széles körű elterjedése, alkalmi, de kiváltképp az általánosnál is megengedőbben szabályozott szilveszteri alkalmazásuk egyre többekben kelt ellenérzést – olyannyira, hogy több ízben is petíció indult a betiltásuk érdekében. A számottevő környezeti és egészségügyi kockázatot hordozó intenzív használat dacára a hazai szabályozás abból a feltételezésből indul ki, hogy ezen eszközök veszélyességi foka alacsony, hanghatása pedig nem káros az emberi szervezetre. A szószóló az újraszabályozás javaslatának megfogalmazásakor figyelembe vette azokat a jelzéseket is, melyeket az állattartók fogalmaztak meg a szilveszteri tűzijáték használattal szemben és áttekintette a külföldi gyakorlat tapasztalatait is.

A hatályos kormányrendelet a zajhatásokon túl egyáltalán nem foglalkozik a tűzijátékok okozta – különösen a téli, eleve szmogveszélyes időszakban jelentős – levegőszennyezéssel. A pirotechnikai eszközök minősítésében semmilyen szerepet nem kapott azok légszennyezésének értékelése, holott jól ismert a puskapor égéstermékei, illetve a színhatást okozó nehézfémek természet- és egészségkárosító kockázata. Ezek mellett a szószóló felhívta a figyelmet arra, hogy a nem szakszerűen tárolt és felhasznált tűzijátékok több esetben baleseteket okoztak, valamint állatvédelmi szempontból is aggályos következményekkel járnak.

A szószóló javaslata szerint a nemzetközi összehasonlításban feltűnően engedékeny hazai szabályozást közelíteni kell a bevált európai példákhoz. A ma majdnem szabadon forgalmazható kisebb, 1. és 2. osztályú pirotechnikai eszközök vásárlását és birtoklását például 18 éves kor alatt – az alkoholos italokhoz hasonlóan – meg kellene tiltani. Emellett célszerű szabályozási eszközökkel is megkönnyíteni a piacon már megjelent környezetkímélő, csendes tűzijátékok elterjedését.

Bándi Gyula azt is javasolja, hogy magánszemélyek a jövőben ne is vásárolhassák meg a nagyobb, hangosabb és veszélyesebb, 3. besorolású pirotechnikai eszközöket, ezek használatára kizárólag rendőrségi engedéllyel rendelkező pirotechnikai szakértők legyenek jogosultak. Magánrendezvényeken csak szakértők közreműködésével, a közelben lakók nyugalma érdekében már a mostani szabályozásban is előírt előzetes rendőrségi bejelentéssel lehessen ilyen tűzijátékot rendezni. Szilveszterkor és – állami ünnep kivételével – egyéb ünnepi alkalmakkor a legmegfelelőbb az önkormányzatok lebonyolításában rendezett, közösségi szervezésű tűzijáték. Mindezek révén a mai kockázatok és zavaró hatások jelentősen mérsékelhetők lennének – érvelt a jövő nemzedékek szószólója Bándi Gyula.

(ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.