Szó nélkül nem lehet a gyermeket külföldre vinni nyaralni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elvált szülők esetén a nyári szünet megszervezése összetett feladat. A házasság felbontását követően a szülők megállapodnak a kapcsolattartás mikéntjében, amibe a nyári láthatás is beletartozik. A vakáció alatt azonban felmerülhet, hogy milyen esetekben viheti az egyik szülő a gyermeket külföldre, valamint a másik szülő mit tehet, ha ezzel nem ért egyet. Kristófné dr. Kontra Erzsébettel, a Pesti Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírájával készített interjút az OBH.

Melyek a főbb szabályok arra vonatkozóan, hogy az elvált szülők gyermekei a nyári szünetben kivel, mikor és milyen időtartamban lehetnek együtt? Az új családjogi törvény hozott-e ezen a téren változást?

A házasság felbontását követően a gyermekekkel való kapcsolattartásra vonatkozóan a szülők megállapodása az elsődleges. Amennyiben a felek közös szülői felügyeletben állapodnak meg, a kettőjük megegyezése a gyermek igényeinek megfelelően és legfőbb érdekének figyelembe vételével történik a folyamatos és az időszakos kapcsolattartás. A szülők megállapodásának hiányában a bíróság dönt, de ilyen irányú kérelemmel a területileg illetékes kormányhivatal  gyámügyi osztályához is fordulhatnak. Amennyiben a kapcsolattartás szabályozását követő két éven belül szükséges a kapcsolattartás időtartamának, beosztásának módosítása, a felek ezt a bíróságtól kérhetik, azon túl pedig a gyámügyi osztályhoz kell benyújtani a kérelmet.
A bírói gyakorlat szerint a korábbi rendelkezés alapján, négy hét egybefüggő, vagy megosztott időtartamú kapcsolattartás illette meg a jogosult szülőt. A teljes nyári szünidő megosztása ettől eltérő módon is rendezhető a szülők, nagyszülők között, ha a felek így állapodnak meg. A nyári kapcsolattartást a jogosult szülővel tölti a gyermek, de annak sincs akadálya, hogy ebben részt vegyen a jogosult élettársa, vagy partnere. A bíróság határozatában a különélő szülő és a gyermek közötti személyes találkozást szabályozza.
Az új családjogi törvény változást a tekintetben hozott, hogy a gyermek külföldre vitele nincs a másik szülő engedélyéhez kötve, őt erről csak tájékoztatni kell.
Ha az egyik szülő külföldre akarja vinni a gyermeket nyaralni, vannak-e ennek bizonyos feltételei?
Nyári nyaralás keretében elviheti a szülő a gyermeket, azonban tájékoztatnia kell a másik szülőt, hová, mettől-meddig viszi el a kiskorút, közölnie kell az elérhetőségét.
A tájékoztatási kötelezettségen túl szükséges az utazási és egészségügyi iratok átadása, az úti célnak megfelelően a szükséges gyógyszerek, esetleg indokolt előzetes oltások megszerzése.
család
Tehet-e valamit a szülő, amennyiben nem szeretné, hogy a másik szülő a gyermeket az adott országba vigye nyaralni?
A gondozó szülő bizonyos esetben megtagadhatja a hozzájárulását, például ha fennáll a gyermek jogellenes elvitelének a veszélye, ez különösen akkor fordul elő, ha az illető országnak nincs kiadatási kötelezettsége vagy nem tagja a Hágai Gyermekelviteli Egyezménynek.
Az úti cél megválasztásának igazodnia kell a gyermek életkorához, fejlettségéhez. Nem célszerű a Külügyminisztérium listáján szereplő „nem javasolt országok és térségek” közül úti célt választani.
Amennyiben a választott úti cél, az ott megvalósítandó programok nem a gyermek életkorának megfelelőek, tekinthető úgy, hogy egy ilyen utazás nem szolgálja a legfőbb érdekét, így az megtagadható – például utazás háborús övezetbe, dzsungeltúra, veszélyes magaslati hegymászás, barlangtúrák.
A nyári láthatásból fakadó konfliktusok milyen gyakran kerülnek a bíróság elé, melyek a leggyakoribb vitás kérdések?
Amennyiben a szülők és a gyermek közötti kapcsolattartást korábban szabályozták, a felek módosítás iránti keresettel fordulnak a bírósághoz.
A közös szülői felügyelet esetén a szülői felügyelet újrarendezését kérik, szabályozott kapcsolattartással, ahol a szülői felügyeleti jogok gyakorlására csak az egyik szülő lesz jogosult.
Amennyiben súlyos veszélynek tette ki a gyermekét a kapcsolattartás alkalmával az egyik fél, úgy felmerülhet a kapcsolattartás korlátozása iránti kereset benyújtása, vagy meghatározott időre felügyelt kapcsolattartás lehetősége.
Amennyiben a kapcsolattartás végrehajtásával merülnek fel problémák a felek között, ezen vitájukkal a gyermek lakóhelye szerint illetékes gyámügyi osztályhoz fordulhatnak.

Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.