Tanácsot adott az AB-nek Patyi


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Választási Bizottság elnöke szerint egyszerre kellene dönteni az AB-nek két kvótareferenderumos beadványról.


Az Alkotmánybíróságnak (AB) az alaptörvényből fakadó együttműködési kötelezettség alapján egyszerre kell döntenie a kvótareferendum ügyében benyújtott mindkét beadványról, arról, amelyik a kérdést hitelesítő határozatot támadja, és arról, amelyet az Országgyűlés népszavazást elrendelő határozata ellen nyújtottak be – mondta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

Patyi András kifejtette: az Országgyűlés már elrendelte a népszavazást a kormány által kezdeményezett kérdésben, de ezt a határozatot megtámadták az Alkotmánybíróság előtt. Az Ab-nek 30 napja van a döntése meghozatalára.

E hónap végéig az Alkotmánybíróságnak döntenie kell az Országgyűlés népszavazást elrendelő határozatának alkotmányosságáról – mondta, hozzátéve, ha a bíróság úgy látja, nem volt jó a döntés, akkor megsemmisíti és az Országgyűlést új eljárásra utasíthatja. 

Ügyvédvilág hírlevél

Friss hírek, szakmai cikkek, bírósági döntések, jogszabályfigyelő.

Kéthetente megjelenő hírlevelünkben összefoglaljuk az elmúlt időszak aktuális változásait, válogatunk értékes szakmai tartalmainkból, valamint tájékoztatjuk a legújabb szakirodalmakról, szolgáltatásokról, képzésekről.

Feliratkozás >>

Az NVB elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel párhuzamosan magát a népszavazási kérdést hitelesítő bizottsági döntést helybenhagyó kúriai határozatot is megtámadták az Alkotmánybíróságon.

Ennek elbírálására külön határidőt a törvények nem szabnak, de az Alaptörvényből fakadó általános együttműködési kötelezettség alapján az Alkotmánybíróságnak egyszerre kell a két kérdést eldöntenie. „Nem lehet az, hogy elengedi az országgyűlési határozatot, majd néhány hónap múlva kiderül, a kérdés eleve nem volt jó” – szögezte le Patyi András.

Hozzátette: ebből következik, hogy az Alkotmánybíróságnak egyszerre kell döntenie a kérdés és az elrendelés sorsáról.

A kormány népszavazási kérdése úgy szól: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”

(MTI)


Kapcsolódó cikkek