Tárgyalótermi kép- és hangrögzítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egri és a Fővárosi Törvényszékek négy-négy tárgyalója után most a Miskolci Törvényszéken ugyancsak négy, a Budapest Környéki, illetve a Fővárosi Törvényszéken pedig egy-egy tárgyalóban kezdték meg a távmeghallgatást is lehetővé tévő technológia telepítéséhez szükséges előkészítő munkálatokat. 


Ismert, hogy a 2018. június 1-től hatályos új büntetőeljárási törvény bizonyos esetekben kötelezővé teszi a telekommunikációs eszközök használatát. A modern technológia használata szükséges lesz többek között a védett személyek, vagy különleges bánásmódot igénylő sértettek, például fiatalkorúak esetében is, azért, hogy a vádlottól távol, egy külön teremben tehessék meg vallomásukat.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) a jogszabálytól függetlenül is stratégiai céljának tekinti a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítését. Ennek érdekében kötött áprilisban együttműködési megállapodást az OBH és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. az „Elektronikus megoldás az eltérő földrajzi helyszíneken történő közigazgatási ügyintézés munkaszervezésének és kommunikációjának fejlesztésére (VIKI)” elnevezésű projekt keretei között, amelynek részét képezik a fent említett fejlesztések. 
Az országban először az Egri Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája egy feltételes szabadságra bocsátás tárgyában indult büntetés-végrehajtási ügyben alkalmazta a videó-kommunikációs eszközöket.
[htmlbox beszedleiro]

Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.