Tárgyalótermi kép- és hangrögzítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egri és a Fővárosi Törvényszékek négy-négy tárgyalója után most a Miskolci Törvényszéken ugyancsak négy, a Budapest Környéki, illetve a Fővárosi Törvényszéken pedig egy-egy tárgyalóban kezdték meg a távmeghallgatást is lehetővé tévő technológia telepítéséhez szükséges előkészítő munkálatokat. 


Ismert, hogy a 2018. június 1-től hatályos új büntetőeljárási törvény bizonyos esetekben kötelezővé teszi a telekommunikációs eszközök használatát. A modern technológia használata szükséges lesz többek között a védett személyek, vagy különleges bánásmódot igénylő sértettek, például fiatalkorúak esetében is, azért, hogy a vádlottól távol, egy külön teremben tehessék meg vallomásukat.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) a jogszabálytól függetlenül is stratégiai céljának tekinti a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítését. Ennek érdekében kötött áprilisban együttműködési megállapodást az OBH és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. az „Elektronikus megoldás az eltérő földrajzi helyszíneken történő közigazgatási ügyintézés munkaszervezésének és kommunikációjának fejlesztésére (VIKI)” elnevezésű projekt keretei között, amelynek részét képezik a fent említett fejlesztések. 
Az országban először az Egri Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája egy feltételes szabadságra bocsátás tárgyában indult büntetés-végrehajtási ügyben alkalmazta a videó-kommunikációs eszközöket.
[htmlbox beszedleiro]

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.