Tarol a távmeghallgatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly összesen 6426 távmeghallgatást bonyolítottak le a bíróságok – olvasható a birosag.hu-n.

6426 távmeghallgatást bonyolítottak le 2019-ben a bíróságok, amelyeken összesen 5221 vádlottat, 232 polgári peres eljárási részvevőt, 638 tanút, 40 szakértőt és 179 szabálysértési eljárás alá vont személyt hallgattak ki.

Kiugró statisztikát mutatnak a büntetőügyekre vonatkozó adatok, hiszen a büntetés-végrehajtási intézetekben fogva lévő személyeket összesen 4512 alkalommal hallgattak ki a bíróságok. Ennek hátterében a telekommunikációs eszközök használatának egyik előnye áll, hiszen a távmeghallgatásokkal kiküszöbölhetők a fogvatartottak szállításával járó biztonsági kockázatok és az áldozatok védelme is jobban garantálható.

A fejlesztés lehetőséget teremt arra is, hogy a tanúknak, szakértőknek nem kell személyesen megjelenniük a tárgyalás helyszínén, mivel a bíróság egy másik városból vagy akár külföldről is meghallgathatja őket. 2019-ben közel 100 alkalommal került sor nemzetközi távmeghallgatásra, a legtöbb esetben a meghallgatások helyszínei között Hollandia, Ausztria, Anglia, Románia, Szlovákia, Szlovénia szerepelt.

2019-ben teljessé vált az országos szintű távmeghallgatási rendszer kiépítése, mivel minden járásbíróságon, törvényszéken, ítélőtáblán és Kúrián van legalább egy olyan tárgyalóterem, mely telekommunikációs eszközökkel van felszerelve.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.