Tavaly több mint 13 ezer távtárgyalást tartottak a börtönökben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly több mint 13 ezer távtárgyalás történt a magyarországi börtönökben – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos parancsnoksága (BvOP) kedden.

Azt írták: az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tettek, hogy megteremtsék a magyarországi börtönökben a távtárgyalások feltételeit, azok alkalmazásának ugyanis megkérdőjelezhetetlen előnyei vannak. A büntetés-végrehajtási intézetek és intézmények mellett ma már a bíróságok, az ügyészségek, a rendőrség és más hatóságok is „sokkal korszerűbben és költséghatékonyabban tudják lebonyolítani a fogvatartottakkal kapcsolatos eljárási cselekményeiket” – fűzték hozzá.

Kiemelték: a fejlesztések eredményeként „ma már valamennyi börtönben, összesen 70 videokonferencia-végpont biztosítja a fogvatartottak távmeghallgatását. Az új fejlesztésnek köszönhetően egyszerre valósul meg az adminisztratív munkateher-csökkentés, valamint a gyors, digitális alapú ügyintézés”.

Hangsúlyozták, hogy a távtárgyalás alkalmazása a büntetés-végrehajtási szervezet számára havonta 4-5 millió forintos megtakarítást eredményez, és további szakmai előnye, hogy „a fogvatartottak külső mozgatás nélküli, intézeten belüli meghallgatása minimalizálja a biztonsági kockázatot is”.

A távtárgyalások alkalmazásának népszerűségét mutatja, hogy 2022-ben a hazai börtönökben megvalósuló távtárgyalások száma elérte a 13 362 esetet – írták. Közölték azt is: szakmai egyeztetést folytatnak a társzervekkel – így kiemelten az Országos Bírósági Hivatallal és az Országos Rendőr-főkapitánysággal – arról, hogy „a videóhívás útján megvalósuló tárgyalás és a digitális alapú előállítás-foglalás lehetőségével” hogyan tudnak még nagyobb számban élni az érintett hatóságok.


Kapcsolódó cikkek