Több munkavédelmi ellenőrzés a veszélyes ágazatokban, csökkent a munkabalesetek száma az első fél évben


A munkavédelmi hatóság hatékony szakmai tevékenységének, a veszélyes üzemekben elrendelt több és szigorúbb ellenőrzésnek, valamint a munkáltatók és a munkavállalók szabálykövető magatartásának köszönhetően 2023 első félévének adatai az elmúlt öt év legalacsonyabb munkabaleseti esetszámát mutatják – ismetette csütörtöki közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).

A munkakörülmények egyértelmű javulását jelzi, hogy a halálos és a súlyos munkabalesetek számában is jelentős csökkenés látható, derül ki a munkavédelmi hatóság első féléves adataiból.

A kormány és a munkavédelmi hatóság célja, hogy a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatok csökkenjenek, a munkakörülmények javuljanak, ezzel elősegítve a munkavállalók munkavégző képességének megőrzését, az egészség és a biztonság fenntartását a munkahelyeken – mutattak rá a közleményben.

A munkavédelmi ellenőrzések elsősorban az olyan kiemelt ágazatok – építőipar, feldolgozóipar, gépipar, mezőgazdaság – alá tartozó munkáltatókra terjednek ki, ahol a munkavállalók egészsége és biztonsága gyakoribb, illetve súlyosabb veszélyeztetésnek van kitéve. Az idei év első felében az ellenőrzött munkáltatók 70 százalékát a kiemelt ágazatokban ellenőrizte a munkavédelmi hatóság. A tavalyi év során ez az arány szintén magas, 63 százalék volt, de a további növekedés jól mutatja, hogy a veszélyes ágazatok és tevékenységek gyakoribb ellenőrzésével a súlyosabb munkabalesetek száma is visszaszorítható – állapította meg a GFM.

A munkavédelmi hiányosságok miatt hozott hatósági intézkedések száma is nőtt az idei évben, ugyanakkor a munkáltatók többsége a szabálytalanságokat azonnal vagy rövid időn belül megszüntette a munkahelyeken. Az utóellenőrzések során mindösszesen 27 munkáltató nem hajtotta végre a munkavédelmi hatóság által kiszabott intézkedéseket.

A minisztérium kitért arra is, hogy az ellenőrzési tevékenység mellett a munkavédelmi hatóság nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre irányuló szemlélet kialakításában, ezért fontos feladatának tekinti a tájékoztatási, tanácsadói tevékenységet. Évről-évre növekszik a megkeresések száma, több ezer kérdésben ad választ a munkavédelmi hatóság az érdeklődőknek, elősegítve ezzel a munkavédelmi szabályok érvényesülését és a munkahelyi balesetek és egészségkárosodások megelőzését.

A munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések jelentős, becslések szerint évi közel 400 milliárd forintot kitevő költséget okozhatnak a munkáltatók, munkavállalók és az állam számára, ezért különösen fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a munkahelyi balesetek megelőzésére – hangsúlyozta a GFM.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.