Többen támogatják az azonos neműek gyermekvállalását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nyolc év alatt közel másfélszeresére nőtt azoknak a száma Magyarországon, akik kifejezetten támogatják az azonos nemű párok örökbefogadását – derül ki abból a reprezentatív közvélemény-kutatásból, amelyet május 17-e, a Homofóbia, Transzfóbia és Bifóbia Elleni Világnap alkalmából tett közzé a Háttér Társaság.


Magyarországon az elmúlt években egyre több azonos nemű pár, illetve leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális (LMBTQI) ember vállalt gyermeket. A Háttér Társaság 2016-2017 során végzett kutatásában megkérdezett közel ezer nagykorú LMBTQI válaszadó 17%-a már ma is szülő vagy társszülő (ha a 26 évesnél idősebb válaszadókat vizsgáljuk, ez az arány 21%). A válaszadók 8%-a a közeli jövőben szeretne gyermeket vállalni, és ennek érdekében tett is már lépéseket, további 57%-a pedig a távolabbi jövőben tervez gyermeket vállalni.

A gyermeket nevelő azonos nemű párok, az ún. szivárványcsaládok számának növekedése ellenére azonban a jogrendszer nem hajlandó tudomást venni ezekről a családokról: a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény, bár számos területen a házastársakkal azonos jogokat biztosít az azonos nemű bejegyzett élettársaknak, a közös gyermekvállalást, a közös örökbefogadást, a partner gyermeke örökbefogadását és a mesterséges megtermékenyítést nem teszi lehetővé.

A korábbi kutatások azt mutatták, az azonos nemű párok gyermekvállalását a közvélemény jelentős többsége is elutasítja: egy 2008-as kutatás szerint a magyarok csupán 17%-a támogatta egyértelműen az azonos nemű párok örökbefogadását, további 19%-nak pedig nem volt egyértelmű véleménye. Egy friss, 2017 áprilisi adatfelvétel szerint ugyanakkor már az érdemben válaszolók 24%-a támogató, és további 21%-uknak nincs kialakult véleménye.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

A friss kutatás az azonos nemű párok gyermekvállalásával kapcsolatos további attitűdöket is feltárt: a magyarok 39%-a ért egyet azzal, hogy egy azonos nemű pár tagjai is lehetnek jó szülők, 45%-uk szerint egy gyermeknek jobb helye van egy azonos nemű párnál, mint a gyermekvédelmi rendszerben. A partner gyermekének örökbefogadását 43, a leszbikus párok mesterséges megtermékenyítésben való részvételét 39, a meleg férfiak béranya-fogadását 32% támogatja. A legelfogadóbbak a fiatalok, a diplomások és a budapestiek: körükben a partner gyermekének örökbefogadását támogatók már többségben vannak (58%, 57%, 52%). Akiknek van leszbikus, meleg vagy biszexuális ismerőse, azok körében a gyermekvállalás valamennyi formája esetén a támogatók vannak többségben.

“Ezek az eredmények is megerősítik, hogy a magyarok nem vevők a homofób kormányzati propagandára: ha lassan is, de növekszik az LMBTQI emberek társadalmi elfogadottsága” – közölte Dombos Tamás, a Háttér Társaság ügyvivője. “Az adatok arra is ráirányítják a figyelmet, hogy a láthatóságnak, a személyes kapcsolatoknak milyen óriási jelentősége van: ha többen mernék vállalni magukat és családjukat, változna a társadalom hozzáállása is.”

A Homofóbia, Transzfóbia és Bifóbia Elleni Világnapot 2004 óta minden év május 17-én tartják a világ számos országában, hogy felhívják a döntéshozók, a véleményformálók, a szélesebb társadalom és a média figyelmét az LMBTQI embereket sújtó diszkriminációra és erőszakra. Az idei világnap fő témája a szivárványcsaládok egyenlősége.

Az idézett közvéleménykutatást a Háttér Társaság megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet végezte 2017 áprilisában. Az adatfelvétel 1200 fős országos reprezentatív mintán személyes megkérdezéssel készült. A “nem tudja” választ adókat a fenti arányszámok számításakor figyelmen kívül hagytuk.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.