Trócsányi párbeszédet sürget az EJEB-ről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) hatásköréről szóló párbeszédet sürgetett Trócsányi László igazságügyi miniszter, egyetemi tanár a Figyelő csütörtöki számában megjelent írásában.


Csak a kölcsönösségen alapuló dialógus hozhat eredményt – fogalmazott, hozzátéve, az EJEB hatásköréről szóló egyezmény reformja „hosszú időt venne igénybe, s az eredménye bizonytalan lenne”.

Hozzátette, ma reálisabbnak tűnik a bírók közötti párbeszéd újraértelmezése, az összehasonlító jog szerepének erősítése, amelynek következménye a strasbourgi bírói fórum önmérsékleten alapuló szerepvállalása lehetne.

Trócsányi László kiemelte, az intézmény döntéseinek akkor van valódi legitimációjuk, ha azt az országok azokat el tudják fogadni, azaz az ítéletek nem idegenek az adott társadalomtól. 

Az EJEB feladata és felelőssége, hogy megfontolja a Nagy-Britanniából, Franciaországból és más országokból érkező kritikákat – írta a miniszter.

 

A tárcavezető kitért arra: az EJEB működését érő tartalmi és eljárási kritikákat kár lenne vita nélkül lesöpörni az asztalról, az Európa Tanács országait illetően az emberi jogok területén a minimálstandardok meghatározása „hasznos és támogatandó, visszalépés lenne, ha nem becsülnénk meg az eredményeket”.

A túlzott uniformizálást azonban nem lehet támogatni – közölte Trócsányi László, aki szerint a menekültügyi kérdésekben „az intézmény joggyakorlata mintha nem venné figyelembe azt a migrációs nyomást, amellyel az egyes államok napjainkban találkoznak”.

Arról, hogy a menekültügyi szabályozás és gyakorlat vonatkozásában egy adott ország biztonságos származási vagy tranzitállamnak minősíthető-e, avagy sem, a bíróság megállapításai nem tekinthetők meggyőzőnek. Nehezen dönthető el, hogy adott estben a jogvédő feladatoknak akar eleget tenni, vagy valós bírói fórumként jár el – írja a testületről Trócsányi László.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.