Trócsányi: szükség van jó jogászokra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogi képzés lehetséges átalakításáról beszélt többek között Trócsányi László igazságügyi miniszter a SZEGEDma.hu-nak adott interjújában.


A politikus közölte, Vízkelety Mariann miniszteri biztos jelentést készít a jelenleg nyolc helyen folyó hazai jogászképzés helyzetéről, az intézmények jövőképéről. A javaslatokat is tartalmazó anyag 2015 júniusára készül el. Ez alapján a kormányzatnak kell meghatároznia, hogy mi a viszonya a jogászképzéshez.

A Szegedi Tudományegyetem professzora leszögezte: szükség van jó jogászokra, ez kormányzati érdek is. A karoknak ebben segítséget kell nyújtani, azzal együtt, hogy nekik maguknak is innovatívnak kell lenniük. Egy kizárólag a napi rutinra szorítkozó kar nehézségekbe fog ütközni a jövőben, míg egy tudományos téren innovatív könnyebben hozzáférhet forrásokhoz.

Trócsányi László szerint az egységes képzés megmaradhat, nem lenne érdemes áttérni a bolognai rendszerre, ugyanakkor kérdés, hogy a jogi asszisztencia oktatása milyen formában folyjon.

Az interjúban a miniszter úgy fogalmazott, hogy a jog uralma megvalósul Magyarországon, ezt jelzi az önálló igazságügyi tárca is. „Kinevezésemet követően szinte elsőként a devizahitelesek ügyét kellett rendezni. A probléma nyolc éven keresztül mérgezte a magyar társadalmat, s most kihúztuk a rossz fogat” – mondta. „Elvárás volt, hogy alkotmányos és az európai intézmények által is elfogadható megoldás szülessen a devizahitelesek ügyének rendezésére, és ennek eleget is tettünk” – hangsúlyozta Trócsányi László.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

Kitért arra is, hogy a minisztérium megoldást talált a tényleges életfogytig tartó büntetés ügyében. „E kérdésben voltak vitáink az Emberi Jogok Európai Bíróságával, de folyamatban van a törvény elfogadása”.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.

2024. szeptember 16.

Hamarosan újabb zöld törvénynek kell megfelelni az EU-ban, és ez jó

Tavaly lépett hatályba és idén december 30-tól kell betartani az unió erdőpusztulással kapcsolatos rendeletét. Csoki, kávé és miegymás hamarosan csak fenntartható gazdálkodásból jöhet. Dr. Szalay Rita, a PwC igazgatója, ESG-szakértő segít megismerni az EUDR-t.

2024. szeptember 16.

Zsarolóvírus támadások és adatvédelmi kérdéseik az iskolákban

A zsarolóvírus támadások egyre nagyobb fenyegetést jelentenek az oktatási intézményekre világszerte, beleértve az iskolákat is. Cikkünk célja, hogy bemutassuk, hogyan működnek ezek a támadások, milyen adatvédelmi problémákat vetnek fel, és milyen lépésekkel védhetjük meg az iskolákat és adatainkat.